Бронетанковая техника армий капиталистических государств - 1964.
  БРОНЕТАНКОВАЯ ТЕХНИКА АРМИИ США / БРОНЕТАНКОВА ТЕХНІКА АРМІЇ США

БТТ США. ТАНКИ / БТТ США. ТАНКИ

В системе сухопутных сил армии США танковый род войск организационно был оформлен к июлю 1940 г. К этому времени танковый парк американской армии насчитывал около 500 машин, подавляющее большинство которых составляли легкие танки с пулеметным вооружением.
В системі сухопутних сил армії США танковий рід військ організаційно був оформлений до липня 1940 р. До цього часу танковий парк американської армії налічував близько 500 машин, переважна більшість яких становили легкі танки з кулеметним озброєнням.

Новые образцы легких и средних танков, имевшие пушечное вооружение калибра 37 мм, были выпущены в незначительных количествах. Тяжелых танков США не имели. Не было также отработанных конструкций танков с более мощным вооружением и бронированием, которые можно было бы запустить в производство.
Нові зразки легких і середніх танків, що мали гарматне озброєння калібру 37 мм, були випущені в незначних кількостях. Важких танків США не мали. Не було також відпрацьованих конструкцій танків з більш потужним озброєнням і бронюванням, які можна було б запустити у виробництво.

Развертывая выпуск танков, США были вынуждены в первые годы второй мировой войны удовлетворять потребности войск образцами устаревшей конструкции и одновременно в спешном порядке разрабатывать новые танки, полнее отвечавшие современным требованиям.
Розгортаючи випуск танків, США були змушені в перші роки Другої світової війни задовольняти потреби військ зразками застарілої конструкції і одночасно в спішному порядку розробляти нові танки, які повніше відповідали сучасним вимогам.

Решение этой задачи усложнялось отсутствием отработанных танковых артиллерийских систем, двигателей, агрегатов силовой передачи и ходовой части. Сказывался и недостаточный конструкторский опыт в области танкостроения. В результате в США было создано и запущено в производство большое количество различных образцов легких и средних танков, неоднократно подвергавшихся модернизации.
Вирішення цього завдання ускладнювалося відсутністю відпрацьованих танкових артилерійських систем, двигунів, агрегатів силової передачі і ходової частини. Позначався і недостатній конструкторський досвід в області танкобудування. В результаті в США було створена і запущена у виробництво велика кількість різних зразків легких і середніх танків, які неодноразово піддавалися модернізації.

Производство танков в США в период войны характеризуется резким нарастанием годового выпуска машин. Так, если в 1940 г. был изготовлен всего 331 танк, а в 1941 г. - 4050 танков, то в 1942 г. произведено уже около 25 000 танков, а максимальный выпуск танков, достигнутый в 1943 г., составил 29 500 единиц.
Виробництво танків в США в період війни характеризується різким наростанням річного випуску машин. Так, якщо в 1940 р. був виготовлений всього 331 танк, а в 1941 р. - 4050 танків, то в 1942 р. вироблено вже близько 25 000 танків, а максимальний випуск танків, досягнутий в 1943 р., склав 29 500 одиниць.

При этом выпуск средних танков непрерывно возрастал и уже в 1942 г. достиг 14 000 машин, превысив производство легких танков, а в 1943 г. поднялся до 21 000 единиц. Всего из общего количества 88 000 танков, произведенных США во время второй мировой войны, средних танков с учетом танка M26 было изготовлено 59 000 единиц.
При цьому випуск середніх танків безперервно зростав і вже в 1942 р. досяг 14 000 машин, перевищивши виробництво легких танків, а в 1943 р. піднявся до 21 000 одиниць. Всього із загальної кількості 88 000 танків, вироблених США під час другої світової війни, середніх танків з урахуванням танка M26 було виготовлено 59 000 одиниць.

Начиная с 1943 г. и по настоящее время средние танки составляют основу бронетанкового вооружения американской армии.
Починаючи з 1943 р. і по теперішній час середні танки складають основу бронетанкового озброєння американської армії.

Основными образцами танков, выпущенных в США в период второй мировой войны, были легкие танки M3, M5, M22, M24, плавающие танки LVT(A) и средние танки M3, M4 и M26.
Основними зразками танків, випущених в США в період другої світової війни, були легкі танки M3, M5, M22, M24, плаваючі танки LVT(A) і середні танки M3, M4 і M26.

Разрабатывались также тяжелые танки, один из которых - танк M6 - был принят на вооружение в 1942 г. Однако из-за неудачной конструкции и главным образом из-за больших габаритов и веса, затруднявших морские перевозки, этот танк распространения не получил.
Розроблялися також важкі танки, один з яких - танк M6 - був прийнятий на озброєння в 1942 р. Однак через невдалу конструкцію і головним чином через великі габарити і вагу, що ускладнювали морські перевезення, цей танк поширення не отримав.

Почти все танки выпуска военных лет в армии США в настоящее время заменены новыми образцами, однако большое количество их еще состоит на вооружении, главным образом в армиях слаборазвитых стран.
Майже всі танки випуску військових років в армії США в даний час замінені новими зразками, проте велика кількість їх ще перебуває на озброєнні, головним чином в арміях слаборозвинених країн.

К характерным особенностям американских легких танков периода войны относились высокие скорости движения (55-64 км/час) и противопульное бронирование, не превышавшее 38 мм в лобовых деталях. Вес танков находился в пределах 7,2-18,4 т. Большинство легких танков было вооружено 37-мм пушкой и только танк M24 - 76-мм пушкой. Танки M3A1, M3A3 и M24 оборудовались гироскопическим стабилизатором пушки типа «Вестингауз».
До характерних особливостей американських легких танків періоду війни відносилися високі швидкості руху (55-64 км/год) і протикульне бронювання, що не перевищувало 38 мм в лобових деталях. Вага танків знаходилася в межах 7,2-18,4 т. Більшість легких танків була озброєна 37-мм гарматою і тільки танк M24 - 76-мм гарматою. Танки M3A1, M3A3 і M24 обладнувалися гіроскопічним стабілізатором гармати типу «Вестінгауз».

Выпущенный в 1944 г. легкий танк M24 отличался от своих предшественников, кроме вооружения, более совершенной конструкцией сварного бронекорпуса, дублированными приводами управления движением, торсионной подвеской, наличием приспособления для преодоления глубоких бродов. Однако в боевых действиях в Корее он показал низкую маневренность.
Випущений в 1944 р. легкий танк M24 відрізнявся від своїх попередників, крім озброєння, більш досконалою конструкцією зварного бронекорпуса, дубльованими приводами управління рухом, торсіонною підвіскою, наявністю пристосування для подолання глибоких бродів. Однак у бойових діях в Кореї він показав низьку маневреність.

Танки M24 приняты на вооружение английской и канадской армий, а после снятия их с вооружения армии США поставлялись во Францию, Турцию, Италию, Австрию, Иран, Японию, Филиппины.
Танки M24 прийняті на озброєння англійської та канадської армій, а після зняття їх з озброєння армії США поставлялися до Франції, Туреччини, Італії, Австрії, Ірану, Японії, Філіппін.

Все американские легкие танки были неплавающими, за исключением танков серии LVT(A), предназначенных главным образом для использования в морских десантных операциях.
Всі американські легкі танки були (НЕ)плаваючими, за винятком танків серії LVT(A), призначених головним чином для використання в морських десантних операціях.

Не была обеспечена и авиатранспортабельность легких танков, несмотря на создание специального авиадесантного танка M22 весом 7,2 т в связи с отсутствием в США в период войны соответствующих средств транспортировки.
Не була забезпечена і авіатранспортабельність легких танків, незважаючи на створення спеціального авіадесантного танка M22 вагою 7,2 т у зв'язку з відсутністю в США в період війни відповідних засобів транспортування.

Наиболее массовыми образцами американских танков военного времени были средние танки серии M4 «Шерман», выпущенные в количестве 49 250 единиц. Их боевой вес 30,5-35 т; от танков серии M3 они отличались главным образом конфигурацией корпуса и вооружением, которое состояло из одной 75-мм или 76,2-мм пушки, установленной во вращающейся башне, и пулеметов. Танки M4 развивали скорость до 48 км/час. Максимальная толщина брони корпуса и башни составляла соответственно 76,2 мм и 100 мм. Эти танки использовались в 1960 г. при вторжении на Кубу.
Найбільш масовими зразками американських танків воєнного часу були середні танки серії M4 «Шерман», що випущені в кількості 49 250 одиниць. Їх бойова вага 30,5-35 т; від танків серії M3 вони відрізнялися головним чином конфігурацією корпусу і озброєнням, яке складалося з однієї 75-мм або 76,2-мм гармати, встановленої в башті, що обертається, і кулеметів. Танки M4 розвивали швидкість до 48 км/год. Максимальна товщина броні корпусу і башти становила відповідно 76,2 мм і 100 мм. Ці танки використовувалися в 1960 р. при вторгненні на Кубу.

Снятые с вооружения в США, они поставлялись в различные страны-участницы блоков НАТО и СЕАТО.
Зняті з озброєння в США, вони поставлялися в різні країни-учасниці блоків НАТО і СЕАТО (South-East Asia Treaty Organization - Організація Договору Південно-Східної Азії - військово-політичний блок країн Азіатсько-Тихоокеанського регіону, що існував з 1955 по 1977 р.).

На базе танков серии M4 создан ряд специальных боевых машин - огнеметные танки, саперные танки, самоходные артиллерийские установки, мостоукладчики, минные тральщики и ремонтно-эвакуационные машины.
На базі танків серії M4 створено ряд спеціальних бойових машин - вогнеметні танки, саперні танки, самохідні артилерійські установки, мостоукладальники, мінні тральщики та ремонтно-евакуаційні машини.

Выпущенный в 1944 г. танк M26 «Першинг» весом 41,5 т, вооруженный 90-мм пушкой, был стандартизован и использовался некоторое время в качестве тяжелого танка. Однако в 1946 г. он переведен американцами в класс средних танков.
Випущений в 1944 р. танк M26 «Першинг» вагою 41,5 т, озброєний 90-мм гарматою, був стандартизований і використовувався деякий час в якості важкого танка. Однак в 1946 р. він переведений американцями в клас середніх танків.

Танк M26 с кормовым расположением силового отделения оснащен гидромеханической силовой передачей типа «Лисхольм-Смит». Подвеска - индивидуальная, торсионная. Танк оборудовался приспособлением для преодоления глубоких бродов.
Танк M26 з кормовим розташуванням силового відділення оснащений гідромеханічною силовою передачею типу «Лісхольм-Сміт». Підвіска - індивідуальна, торсіонна. Танк обладнувався пристосуванням для подолання глибоких бродів.

Таким образом, последними образцами танков, состоявшими на вооружении армии США к концу войны, были легкий танк M24 с 75-мм пушкой, средний танк M4A3E8 с 76,2-мм пушкой и использовавшийся в качестве тяжелого, танк M26 с 90-мм пушкой.
Таким чином, останніми зразками танків, що перебували на озброєнні армії США до кінця війни, були легкий танк M24 з 75-мм гарматою, середній танк M4A3E8 з 76,2-мм гарматою і танк M26 з 90-мм гарматою, що використовувався в якості важкого.

По сравнению с однотипными танками армии США первых лет войны эти машины имели существенные усовершенствования в общей компоновке, уменьшенные габариты, более рациональную форму бронекорпусов и башен. Усилена огневая мощь танков, улучшены приборы управления огнем. Маневренность машин повышена в результате использования более мощных силовых установок, применения полуавтоматических гидромеханических коробок передач и усовершенствования приводов управления и ходовой части. Однако по боевым свойствам эти танки значительно уступали лучшим зарубежным танкам того времени, по сравнению с которыми они выглядели устаревшими.
У порівнянні з однотипними танками армії США перших років війни ці машини мали суттєві удосконалення в загальній компоновці, зменшені габарити, більш раціональну форму бронекорпусів і веж. Посилена вогнева міць танків, поліпшені прилади управління вогнем. Маневреність машин підвищена в результаті використання більш потужних силових установок, застосування напівавтоматичних гідромеханічних коробок передач і удосконалення приводів управління і ходової частини. Однак за бойовими властивостями ці танки значно поступалися кращим закордонним танкам того часу, в порівнянні з якими вони виглядали застарілими.

В послевоенные годы в США положено начало новому этапу в танкостроении, направленному на обновление танкового парка.
У повоєнні роки в США покладено початок новому етапу в танкобудуванні, спрямованому на оновлення танкового парку.

Решение задачи борьбы с танками противника потребовало оснастить их мощными орудиями, новыми боеприпасами и более совершенными приборами управления огнем. Необходимо было обеспечить высокую скорострельность и меткость огня.
Рішення завдання боротьби з танками противника зажадало оснастити їх потужними знаряддями, новими боєприпасами і більш досконалими приладами управління вогнем. Необхідно було забезпечити високу скорострільність і влучність вогню.

Установка более тяжелого вооружения влекла за собой увеличение веса танков, что в свою очередь вызывало необходимость повышения мощности силовых установок для обеспечения удовлетворительной маневренности.
Установка більш важкого озброєння тягла за собою збільшення ваги танків, що в свою чергу викликало необхідність підвищення потужності силових установок для забезпечення задовільної маневреності.

Отработанные в послевоенный период в опытных образцах тяжелые танки T28, T29, T30, T32 и T34 предназначались в качестве средства усиления средних танков для борьбы с тяжелыми танками противника. Первые два танка вооружены 105-мм пушками, а остальные соответственно 155-мм, 90-мм и 120-мм пушками. Вес этих танков в пределах 54-90 т, а максимальная скорость движения - 32 км/час. Из-за большого веса, громоздкости, низких динамических качеств и неудовлетворительной эксплуатационной надежности ни один из этих танков на вооружение принят не был.
Відпрацьовані в післявоєнний період в дослідних зразках важкі танки T28, T29, T30, T32 і T34 призначалися в якості засобу посилення середніх танків для боротьби з важкими танками противника. Перші два танки озброєні 105-мм гарматами, а решта відповідно 155-мм, 90-мм і 120-мм гарматами. Вага цих танків в межах 54-90 т, а максимальна швидкість руху - 32 км/год. Через велику вагу, громіздкість, низькі динамічні якості і незадовільну експлуатаційну надійність жоден з цих танків на озброєння прийнятий не був.

Решение проблемы дальнейшего развития танкостроения американцы начали с разработки специальных танковых артиллерийских систем, прицелов, дальномеров, семейства двигателей различной мощности, соответствующих им трансмиссий и элементов ходовой части.
Вирішення проблеми подальшого розвитку танкобудування американці почали з розробки спеціальних танкових артилерійських систем, прицілів, далекомірів, сімейства двигунів різної потужності, відповідних їм трансмісій і елементів ходової частини.

В середине сороковых годов в США намечена программа разработки трех типов танков: легкого танка T41 с 76-мм пушкой, среднего танка T42 с 90-мм пушкой, тяжелого танка T43 со 120-мм пушкой.
В середині сорокових років в США намічена програма розробки трьох типів танків: легкого танка T41 з 76-мм гарматою, середнього танка T42 з 90-мм гарматою, важкого танка T43 з 120-мм гарматою.

Одновременно было решено модернизировать около двух тысяч танков M26, выпущенных к концу войны и содержавшихся на складах. Модернизация сводилась в основном к установке в танки вновь отработанных двигателей и трансмиссий. В результате в 1948 г. появился модернизированный средний танк - M46 «Паттон І» весом 44 т.
Одночасно було вирішено модернізувати близько двох тисяч танків M26, випущених до кінця війни і що містилися на складах. Модернізація зводилася в основному до установки в танки знову відпрацьованих двигунів і трансмісій. В результаті в 1948 р. з'явився модернізований середній танк - M46 «Паттон І» вагою 44 т.

Разработка среднего танка T42 так и не была завершена. Война в Корее обусловила необходимость принятия срочных мер по улучшению вооружения танков. Эта задача решена наспех постановкой на шасси танка M46 новой башни опытного танка T42 с улучшенной 90-мм пушкой и прицелом-дальномером. Первая модель этого танка, названного средним танком M47 «Паттон ІІ», выпущена в мае 1951 г. Еще через год появился средний танк M48 «Паттон ІІІ» с 90-мм пушкой, с цельнолитыми корпусом и башней.
Розробка середнього танка T42 так і не була завершена. Війна в Кореї зумовила необхідність прийняття термінових заходів щодо поліпшення озброєння танків. Це завдання вирішене наспіх постановкою на шасі танка M46 нової вежі дослідного танка T42 з поліпшеною 90-мм гарматою і прицілом-далекоміром. Перша модель цього танка, названого середнім танком M47 «Паттон ІІ», випущена в травні 1951 р. Ще через рік з'явився середній танк M48 «Паттон ІІІ» з 90-мм гарматою, з суцільнолитими корпусом і вежею.

В 1950 г. завершена отработка легкого танка T41, принятого на вооружение под маркой M41 «Уокер Бульдог».
У 1950 р. завершено відпрацювання легкого танка T41, прийнятого на озброєння під маркою M41 «Уокер Бульдог».

Доработка тяжелого танка T43, выпущенного в опытных образцах в 1952 г., затянулась до 1956 г. Танк был стандартизован под маркой M103.
Доопрацювання важкого танка T43, випущеного в дослідних зразках в 1952 р., затягнулося до 1956 р. Танк був стандартизований під маркою M103.

К этому времени разработан также специальный плавающий танк LVTH6, предназначенный для морских десантных операций.
До цього часу розроблений також спеціальний плаваючий танк LVTH6, призначений для морських десантних операцій.

Еще до завершения отработки нового семейства танков стало очевидным несоответствие их боевых и технических показателей современным условиям боевых действий. Большие габариты и вес этих танков, малые скорости движения, низкая проходимость, ограниченный запас хода, недостаточная защищенность от оружия массового поражения и кумулятивных снарядов - вот далеко не полный перечень недостатков, которые выявлены американцами в процессе испытаний танков и боевой подготовки войск.
Ще до завершення відпрацювання нового сімейства танків стало очевидним невідповідність їх бойових і технічних показників сучасним умовам бойових дій. Великі габарити і вага цих танків, малі швидкості руху, низька прохідність, обмежений запас ходу, недостатня захищеність від зброї масового ураження і кумулятивних снарядів - ось далеко не повний перелік недоліків, які виявлені американцями в процесі випробувань танків і бойової підготовки військ.

Ведение прицельного огня с ходу из танков M41, M47, M48 и M103 было невозможно.
Ведення прицільного вогню з ходу з танків M41, M47, M48 і M103 було неможливо.

Легкие танки M41, предназначенные для разведки и воздушно-десантных войск, весили 23 т, были не авиатранспортабельны и не могли самостоятельно преодолевать водные преграды.
Легкі танки M41, призначені для розвідки і повітряно-десантних військ, важили 23 т, були не авіатранспортабельні і не могли самостійно долати водні перешкоди.

Тяжелый танк M103 из-за большого веса (54,3 т) оказался малоподвижным. Большое количество конструктивных недостатков и низкая надежность его агрегатов, выявленные в войсках, вынудили американцев прекратить его дальнейшее производство.
Важкий танк M103 через велику вагу (54,3 т) виявився малорухливим. Велика кількість конструктивних недоліків і низька надійність його агрегатів, виявлені у військах, змусили американців припинити його подальше виробництво.

В США были пересмотрены требования, предъявляемые к танкам, в соответствии с современными взглядами на характер будущей войны. Новые требования были разработаны не только на основе опыта второй мировой войны, послевоенных учений и маневров, но и с учетом результатов целой серии испытаний ядерного оружия, в которых принимали участие подразделения бронетанковых войск США.
У США були переглянуті вимоги, що пред'являються до танків, відповідно до сучасних поглядів на характер майбутньої війни. Нові вимоги були розроблені не тільки на основі досвіду другої світової війни, післявоєнних навчань і маневрів, а й з урахуванням результатів цілої серії випробувань ядерної зброї, в яких брали участь підрозділи бронетанкових військ США.

К этому времени в армии США классификация танков производилась уже не по весу, а в зависимости от их огневой мощи:
До цього часу в армії США класифікація танків проводилася вже не за вагою, а в залежності від їх вогневої потужності:

- танк с легкой пушкой (легкопушечный танк);
- танк з легкої гарматою (легкогарматний танк);

- танк со средней пушкой (среднепушечный танк);
- танк із середньою гарматою (середньогарматний танк);

- танк с тяжелой пушкой (тяжелопушечный танк).
- танк з важкою гарматою (важкогарматний танк).

Новая программа танкостроения, принятая в США в 1957 г., предусматривала два этапа совершенствования танков.
Нова програма танкобудування, прийнята в США в 1957 р., передбачала два етапи вдосконалення танків.

В течение первого этапа планировалось создание танков трех типов:
Протягом першого етапу планувалося створення танків трьох типів:

1) Улучшенный среднепушечный танк (основной тип).
1) Покращений середньогарматний танк (основний тип).

2) Тяжелопушечный танк для борьбы с тяжелыми танками противника.
2) Важкогарматний танк для боротьби з важкими танками противника.

3) Легкопушечный танк для разведки, боевого охранения и борьбы с разведкой противника.
3) Легкогарматний танк для розвідки, бойової охорони і боротьби з розвідкою противника.

Второй, более длительный, этап развития предусматривал создание танков двух типов:
Другий, більш тривалий, етап розвитку передбачав створення танків двох типів:

1) Боевой танк (основной).
1) Бойовий танк (основний).

2) Более совершенный образец авиатранспортабельного разведывательного танка.
2) Більш досконалий зразок авіатранспортабельного розвідувального танка.

Первая часть программы ко времени ее официального одобрения уже реализовалась. В 1957 г. проводились испытания нового семейства танков, проектирование которых было начато в 1954 г., - танка T92 весом 16,2 т вооруженного 76,2-мм пушкой, танка T95 весом 35 т с 90-мм пушкой и танка T96 весом 40,5 т со 105-мм пушкой.
Перша частина програми до часу її офіційного схвалення вже реалізувалася. У 1957 р. проводилися випробування нового сімейства танків, проектування яких було розпочато в 1954 р., - танка T92 вагою 16,2 т озброєного 76,2-мм гарматою, танка T95 вагою 35 т з 90-мм гарматою і танка T96 вагою 40,5 т зі 105-мм гарматою.

Эти танки по сравнению с соответствующими типами танков, состоящими на вооружении армии США, обладают меньшими габаритами и весом и более маневренны. Танк T92 может транспортироваться по воздуху.
Ці танки в порівнянні з відповідними типами танків, що перебувають на озброєнні армії США, володіють меншими габаритами і вагою і більш маневрені. Танк T92 може транспортуватися по повітрю.

Одновременно с разработкой новых танков в США проводилась модернизация танков серии M48, завершившаяся в 1959 г. созданием танка M60 со 105-мм пушкой и дизельным двигателем, которые могут устанавливаться и на другие модернизированные образцы танков M48.
Одночасно з розробкою нових танків в США проводилася модернізація танків серії M48, що завершилася в 1959 р. створенням танка M60 зі 105-мм гарматою і дизельним двигуном, які можуть встановлюватися і на інші модернізовані зразки танків M48.

Затянувшаяся отработка нового семейства танков, а также отсутствие коренных качественных преимуществ перед модернизированными образцами танков, находящимися в войсках, сделали нецелесообразным принятие их на вооружение.
Тривале відпрацювання нового сімейства танків, а також відсутність корінних якісних переваг перед модернізованими зразками танків, що знаходяться у військах, зробили недоцільним прийняття їх на озброєння.

Не закончив испытаний танков T92, T95 и T96, в США приступили ко второму этапу работ - к разработке 30-тонного основного танка и 14,4-тонного авиадесантного плавающего танка «Шеридан», предназначенного для замены легкого танка M2 и 90-мм противотанковой самоходной пушки M56.
Не закінчивши випробувань танків T92, T95 і T96, в США приступили до другого етапу робіт - до розробки 30-тонного основного танка і 14,4-тонного авіадесантного плаваючого танка «Шерідан», призначеного для заміни легкого танка M2 і 90-мм протитанкової самохідної гармати M56.

При этом руководство армии США отказалось от разработки малоподвижных тяжелых танков как средства усиления средних танков и переключилось на развитие танкового вооружения для средних танков, которое по мощности приблизилось к вооружению тяжелых танков.
При цьому керівництво армії США відмовилося від розробки малорухомих важких танків як засобу посилення середніх танків і переключилося на розвиток танкового озброєння для середніх танків, яке за потужністю наблизилося до озброєння важких танків.

Характерным для новых опытных образцов танков является использование в качестве основного вооружения короткоствольного орудия с малой силой отдачи, из которого можно вести огонь артиллерийскими снарядами, а также управляемыми реактивными снарядами. Управляемый снаряд «Шиллейла», предназначенный для использования в этих танках, находится еще в стадии опытных разработок. Этот снаряд предполагается снаряжать обычной или ядерной боевой головкой.
Характерним для нових дослідних зразків танків є використання в якості основного озброєння короткоствольної гармати з малою силою віддачі, з якої можна вести вогонь артилерійськими снарядами, а також керованими реактивними снарядами. Керований снаряд MGM-51(*1) «Shillelagh», призначений для використання в цих танках, знаходиться ще в стадії дослідних розробок. Цей снаряд передбачається споряджати звичайної або ядерної бойової головкою.
(*1)
Ракетна зброя США після 1963 року
Повітря-повітря - AIR-2 Genie / AIM-4 Falcon / AIM-7 Sparrow / AIM-9 Sidewinder / AIM-26 Falcon / AIM-54 Phoenix / AIM-68 Big Q / AIM-82 / AIM-92 ATAS / AIM-95 Agile / AIM-97 Seekbat / AIM-120 AMRAAM / AIM-132 ASRAAM / AIM-152 AAAM / AIM-260 JATM / Brazo / Have Dash / LREW / Mk 4 FFAR / MSDM / NCADE
Повітря-поверхня - AGR-14 ZAP / AGR-20 APKWS / AGM-12 Bullpup / AGM-22/SS.11 / AGM-28 Hound Dog / AGM-45 Shrike / AGM-48 Skybolt / AGM-53 Condor / AGM-62 Walleye / AGM-63 / AGM-64 Hornet / AGM-65 Maverick / AGM-69 SRAM / AGM-76 Falcon / AGM-78 Standard ARM / AGM-79 Blue Eye / AGM-80 Viper / AGM-83 Bulldog / AGM-84 Harpoon (SLAM) / SLAM-ER) / AGM-86 ALCM / AGM-87 Focus / AGM-88 HARM / AGM-109 Tomahawk / AGM-114 Hellfire / AGM-122 Sidearm / AGM-119 Penguin / AGM-123 Skipper II / AGM-124 Wasp / AGM-129 ACM / AGM-130 / AGM-131 SRAM II / AGM-136 Tacit Rainbow / AGM-137 TSSAM / AGM-142 Have Nap / AGM-153 / AGM-154 JSOW / AGM-158 JASSM (LRASM) / AGM-159 JASSM / AGM-169 JCM / AGM-176 Griffin / AGM-179 JAGM / AGM-181 LRSO / AGM-183 ARRW / ASALM / Hydra 70 / JSM / MA-31 / Senior Prom / Zuni
Поверхня-повітря - RIM-2 Terrier / MIM-3 Nike Ajax / RIM-7 Sea Sparrow / RIM-8 Talos / CIM-10 Bomarc / MIM-14 Nike Hercules / MIM-23 Hawk / RIM-24 Tartar / MIM-46 Mauler / XLIM-49 Nike Zeus / LIM-49 Spartan / RIM-50 Typhon / RIM-66 Standard / RIM-67 Standard / MIM-72 Chaparral / RIM-85 / RIM-101 / MIM-104 Patriot / RIM-113 / MIM-115/Roland / RIM-116 RAM / MIM-146 ADATS / RIM-161 Standard Missile 3 / RIM-162 ESSM / RIM-174 Standard ERAM / GBI / KEI / Nike-X / Sprint
Поверхня-поверхня - MGR-1 Honest John / MGR-3 Little John / RUR-4 Weapon Alpha / RUR-5 ASROC / MGM-1 Matador / MGM-5 Corporal / RGM-6 Regulus / PGM-11 Redstone / MGM-13 Mace / RGM-15 Regulus II / MGM-18 Lacrosse / MGM-21/SS.10 / MGM-29 Sergeant / MGM-31 Pershing / MGM-32/ENTAC / UUM-44 SUBROC / MGM-51 Shillelagh / MGM-52 Lance / RGM-59 Taurus / RGM/UGM-84 Harpoon / UGM-89 Perseus / RGM/UGM-109 Tomahawk / UUM-125 Sea Lance / RUM-139 VL-ASROC / MGM-140 ATACMS / MIM-146 ADATS / MGM-157 EFOGM / RGM-165 LASM / MGM-166 LOSAT / RGM-184/NSM / CKEM / DAGR / GLSDB / M26 / M30 GMLRS / NLOS-LS PAM / PrSM / Wagtail
БР (1000+ км) - CGM-16 Atlas / PGM-17 Thor / PGM-19 Jupiter / HGM-25A Titan I / LGM-25C Titan II / UGM-27 Polaris / LGM-30 Minuteman / LGM-35 Sentinel / UGM-73 Poseidon / UGM-96 Trident I / LGM-118 Peacekeeper / UGM-133 Trident II / MGM-134 Midgetman / Common Missile / Pershing II
Універсальні - BGM-71 TOW / BGM-75 AICBM / BGM-109 Tomahawk (Gryphon)
Піхотна зброя - FGR-17 Viper / FIM-43 Redeye / FGM-77 Dragon / FIM-92 Stinger / FGM-148 Javelin / FGM-172 SRAW / M72 LAW / M136/AT4 / Mk 153 SMAW / M141 BDM / M202 FLASH
Інші ракети - ADR-8 / MQR-13 BMTS / MQR-16 Gunrunner / GTR-18 Smokey Sam / ADM-20 Quail / ADM-141 TALD / ADM-144 / ADM-160 MALD / LOCAT / Scout

Поступление в армию США танков, разработка которых предусматривается вторым этапом программы танкостроения, следует ожидать после 1965 г.
Надходження в армію США танків, розробка яких передбачається другим етапом програми танкобудування, слід очікувати після 1965 р.

В целях оказания помощи научно-исследовательским организациям Ассоциация бронетанковых войск объявила в 1961 г. конкурс на разработку конструкции будущего основного боевого танка. В конкурсе приняли участие американские и иностранные специалисты. Результаты конкурса были объявлены в декабре 1962 г. Первая премия присуждена фирме «Форсайт энд компани», предложившей проект двухзвенной боевой гусеничной машины с общей силовой установкой. Головная машина представляет собой танк, вооруженный 155-мм гладкоствольным динамо-реактивным орудием, установленным во вращающейся башне.
З метою надання допомоги науково-дослідним організаціям Асоціація бронетанкових військ оголосила в 1961 р. конкурс на розробку конструкції майбутнього основного бойового танка. У конкурсі взяли участь американські та іноземні фахівці. Результати конкурсу були оголошені в грудні 1962 р. Перша премія присуджена фірмі «Форсайт енд Компані», що запропонувала проект дволанкової бойової гусеничної машини із загальною силовою установкою. Головна машина являє собою танк, озброєний 155-мм гладкоствольною динамо-реактивною гарматою, встановленою в обертовій башті.

В качестве дополнительного вооружения предусматривается использование 20-мм автоматической зенитной пушки, устанавливаемой в башне, и 7,62-мм многоствольного пулемета типа «Вулкан», монтируемого на крыше десантного отделения задней машины, в специальной закрытой башенке.
В якості додаткового озброєння передбачається використання 20-мм автоматичної зенітної гармати, що встановлюється у вежі, і 7,62-мм багатоствольного кулемета типу «Вулкан», що монтується на даху десантного відділення задньої машини, в спеціальній закритій башточці.

В головной машине располагается экипаж из трех человек.
У головній машині розташовується екіпаж з трьох осіб.

Задняя полностью закрытая машина выполняет роль небольшого бронетранспортера. В переднем отсеке ее размещается силовое отделение, а в кормовом - стрелок, ведущий огонь из многоствольного пулемета, и группа поддержки в количестве трех человек, которые могут вести огонь из стрелкового оружия через амбразуры в бортах корпуса и спешиваться в необходимых случаях.
Задня повністю закрита машина виконує роль невеликого бронетранспортера. У передньому відсіку її розміщується силове відділення, а в кормовому - стрілець, що веде вогонь з багатоствольного кулемета, і група підтримки в кількості трьох осіб, які можуть вести вогонь зі стрілецької зброї через амбразури в бортах корпусу і спішуватися в необхідних випадках.

В силовой установке использован многотопливный поршневой двигатель, соединенный с генератором переменного тока, обеспечивающим питание четырех тяговых электродвигателей, осуществляющих привод ведущих колес обеих машин.
У силовій установці використаний багатопаливний поршневий двигун, з'єднаний з генератором змінного струму, що забезпечує живлення чотирьох тягових електродвигунів, що здійснюють привід ведучих коліс обох машин.

В головной машине ведущими являются задние колеса, а в бронетранспортере - передние. Машины соединены между собой универсальным карданным шарниром. Механизм поворота машины тележечного типа. Боевой вес танка 19 т, высота - 1830 мм. Броня - стальная из алюминиевого сплава, максимальные толщины эквивалентны броне 76,2-152,4 мм. Запас хода при скорости 40 км/час - 320-480 км. Проблема обеспечения взаимодействия танков с пехотой получила в этом проекте новое конструктивное решение.
У головній машині провідними є задні колеса, а в бронетранспортері - передні. Машини з'єднані між собою універсальним карданним шарніром. Механізм повороту машини візкового типу. Бойова вага танка 19 т, висота - 1830 мм. Броня - сталева з алюмінієвого сплаву, максимальні товщини еквівалентні броні 76,2-152,4 мм. Запас ходу при швидкості 40 км/год - 320-480 км. Проблема забезпечення взаємодії танків з піхотою отримала в цьому проекті нове конструктивне рішення.

Направление конструкторской мысли характеризуют и некоторые другие легкие танки, выполненные отдельными фирмами и специалистами США.
Напрямок конструкторської думки характеризують і деякі інші легкі танки, виконані окремими фірмами і фахівцями США.

1. Танк, вооруженный спаренной установкой легких пушек с автоматическим заряжанием, модель которого выполнена Абердинским полигоном. Эта малогабаритная машина имеет литые корпус и башню обтекаемой формы. В элементах ходовой части нашло отражение последнее направление в развитии американских легких боевых машин - плоская резиновая гусеница с металлическими грунтозацепами.
1. Танк, озброєний спареною установкою легких гармат з автоматичним заряджанням, модель якого виконана Абердинським полігоном. Ця малогабаритна машина має литі корпус і вежу обтічної форми. В елементах ходової частини знайшов відображення останній напрямок у розвитку американських легких бойових машин - плоска гумова гусениця з металевими грунтозацепами.

В боевой обстановке при закрытом люке водитель располагается в лежачем положении.
У бойовій обстановці при закритому люку водій розташовується в лежачому положенні.

2. 10-т танк разрабатывается с 1957 г. Детройтским танковым арсеналом; основным во оружением его должна быть управляемая по радио ракета с обычной или с ядерной боеголовкой. Для борьбы с живой силой машину намечается вооружить пулеметами, а для поражения прочих целей на малых дальностях - безоткатным орудием.
2. 10-т танк розробляється з 1957 р. Детройтським танковим арсеналом; основним озброєнням його повинна бути керована по радіо ракета зі звичайною або з ядерною боєголовкою. Для боротьби з живою силою машину намічається озброїти кулеметами, а для ураження інших цілей на малих дальностях - безвідкатним знаряддям.

Танк должен транспортироваться по воздуху и сбрасываться с парашютом. Предполагается, что он сможет передвигаться по воде и развивать вдвое большую скорость движения по пересеченной местности по сравнению с современными танками.
Танк повинен транспортуватися по повітрю і скидатися з парашутом. Передбачається, що він зможе пересуватися по воді і розвивати вдвічі більшу швидкість руху по пересіченій місцевості в порівнянні з сучасними танками.

Машину намечено оснастить газотурбинным двигателем, способным работать на различных сортах топлива.
Машину намічено оснастити газотурбінним двигуном, здатним працювати на різних сортах палива.

Машина будет приспособлена для движения над землей и над водой на воздушной подушке.
Машина буде пристосована для руху над землею і над водою на повітряній подушці.

Для обеспечения возможности самовытаскивания на слабых грунтах при движении на гусеницах предусматривается специальная гидропневматическая система.
Для забезпечення можливості самовитаскування на слабких грунтах при русі на гусеницях передбачається спеціальна гідропневматична система.

3. Разведывательный авиатранспортабельный танк весом менее 5 т. Малый вес танка достигается предельным уменьшением габаритов отделения управления (в боевой обстановке водитель располагается лежа), а также использованием освоенных в производстве алюминиевых сплавов для брони и малогабаритных агрегатов. Общая высота танка составляет 1700 мм.
3. Розвідувальний авіатранспортабельний танк вагою менше 5 т. Мала вага танка досягається граничним зменшенням габаритів відділення управління (в бойовій обстановці водій розташовується лежачи), а також використанням освоєних у виробництві алюмінієвих сплавів для броні і малогабаритних агрегатів. Загальна висота танка становить 1700 мм.

В качестве основного вооружения приняты английские ПТУРС «Виджилент-897», а в качестве вспомогательного для борьбы с живой силой - два спаренных 12,7-мм пулемета.
В якості основного озброєння прийняті англійські ПТКРС «Vigilant-897», а в якості допоміжного для боротьби з живою силою - два спарених 12,7-мм кулемета.

В машине используются двигатель с горизонтальным расположением цилиндров, гидромеханическая силовая передача, индивидуальная подвеска с резиновым торсионом и ленточная резиновая гусеница со стальными грунтозацепами.
У машині використовуються двигун з горизонтальним розташуванням циліндрів, гідромеханічна силова передача, індивідуальна підвіска з гумовим торсіоном і стрічкова гумова гусениця зі сталевими грунтозацепами.

В августе 1963 г. между США и ФРГ достигнуто соглашение о совместной разработке проекта нового танка, который должен поступить на вооружение к 1970 г.
У серпні 1963 р. між США і ФРН досягнута згода про спільну розробку проекту нового танка, який повинен надійти на озброєння до 1970 р.

Танк предполагается вооружить ПТУРС «Шиллейла» или 150-мм орудием. Вес танка (35 т) должен быть достигнут за счет уменьшения его размеров и использования в качестве материала для брони не только стали, но и алюминия, а для кормовых деталей - пластмасс. Скорость танка составит 65-70 км/час, запас хода - 640 км.
Танк передбачається озброїти ПТКРС MGM-51 «Shillelagh» або 150-мм гарматою. Вага танка (35 т) повинна бути досягнута за рахунок зменшення його розмірів і використання в якості матеріалу для броні не тільки сталі, але і алюмінію, а для кормових деталей - пластмас. Швидкість танка складе 65-70 км/год, запас ходу - 640 км.

Из танков, разработанных за послевоенные годы, на вооружении армии США состоят: легкие танки серии M41; специальный плавающий танк LVTH6; средние танки серий M48 и M60; тяжелые танки серии M103.
З танків, розроблених за повоєнні роки, на озброєнні армії США складаються: легкі танки серії M41; спеціальний плаваючий танк LVTH6; середні танки серій M48 і M60; важкі танки серії M103.

Из всех этих танков в настоящее время выпускается лишь танк M60A1.
З усіх цих танків в даний час випускається лише танк M60A1.

В результате принятия на вооружение новых образцов танков и развертывания их серийного производства за послевоенные годы в США почти полностью обновился танковый парк. В связи с этим США поставили своим партнерам по различным агрессивным блокам большое количество устаревших машин, а в последние годы сочли возможным поставить, например, ФРГ, не только танк M47, но и танк M48 и его модернизированные варианты.
В результаті прийняття на озброєння нових зразків танків і розгортання їх серійного виробництва за повоєнні роки в США майже повністю оновився танковий парк. У зв'язку з цим США поставили своїм партнерам по різним агресивним блокам велику кількість застарілих машин, а в останні роки визнали можливим поставити, наприклад, ФРН, не тільки танк M47, але і танк M48 і його модернізовані варіанти.

В ближайшие годы США планируют, дальнейшее обновление танкового парка. Свидетельством этого служит выдача промышленности в течение 1960-1961 гг. ряда крупных заказов на производство бронетанковой техники, в том числе танков M60A1, самоходных артиллерийских установок большой мощности, бронетранспортеров и бронированных машин. В частности, современные потребности армии США оцениваются в 10 000 танков M60A1 и таким же количеством бронетранспортеров M113.
У найближчі роки США планують, подальше оновлення танкового парку. Свідченням цього служить видача промисловості протягом 1960-1961 рр. ряду великих замовлень на виробництво бронетанкової техніки, в тому числі танків M60A1, самохідних артилерійських установок великої потужності, бронетранспортерів і броньованих машин. Зокрема, сучасні потреби армії США оцінюються в 10 000 танків M60A1 і такою ж кількістю бронетранспортерів M113.

В послевоенных танках США принята компоновка по классической схеме, при которой силовое отделение расположено в кормовой части корпуса, боевое - в средней части и отделение управления - спереди. Исключением является опытный танк T92, у которого силовое отделение и отделение управления расположены в передней части машины, а боевое отделение сдвинуто к корме.
У післявоєнних танках США прийнята компоновка за класичною схемою, при якій силове відділення розташоване в кормовій частині корпусу, бойове - в середній частині і відділення управління - спереду. Винятком є дослідний танк T92, у якого силове відділення і відділення управління розташовані в передній частині машини, а бойове відділення зрушено до корми.

Для американского танкостроения послевоенных лет характерно следующее направление развития.
Для американського танкобудування післявоєнних років характерно наступний напрямок розвитку.

По вооружению:
По озброєнню:

- повышение мощности артиллерийских систем путем увеличения калибров и начальных скоростей снарядов танковых пушек: легкие танки вооружаются 76,2-мм пушкой, средние - 90-мм и 105-мм пушками и тяжелые - 120-мм пушкой;
- підвищення потужності артилерійських систем шляхом збільшення калібрів і початкових швидкостей снарядів танкових гармат: легкі танки озброюються 76,2-мм гарматою, середні - 90-мм і 105-мм гарматами і важкі - 120-мм гарматою;

- использование в боекомплекте танков последних образцов бронебойных подкалиберных и кумулятивных снарядов, осколочно-фугасных гранат, снарядов с пластическим взрывчатым веществом и деформирующейся головной частью, а также дымовых снарядов;
- використання в боєкомплекті танків останніх зразків бронебійних підкаліберних і кумулятивних снарядів, осколково-фугасних гранат, снарядів з пластичною вибуховою речовиною і головною частиною, що деформується, а також димових снарядів;

- оборудование танков электрогидравлическими приводами наведения;
- обладнання танків електрогідравлічними приводами наведення;

- введение дублированного управления огнем, позволяющего командиру танка производить целеуказание, а в необходимых случаях вести огонь самому, заменяя наводчика;

- установка на всех артиллерийских системах танков последних образцов эжекционных устройств, уменьшающих загазованность боевого отделения;
- установка на всіх артилерійських системах танків останніх зразків ежекційних пристроїв, що зменшують загазованість бойового відділення;

- повышение меткости стрельбы благодаря применению стереоскопических прицелов-дальномеров; оборудование последних образцов танков монокулярными дальномерами; использование в опытных образцах танков пристрелочных пулеметов вместо оптических дальномерных устройств;
- підвищення влучності стрільби завдяки застосуванню стереоскопічних прицілів-далекомірів; обладнання останніх зразків танків монокулярними далекомірами; використання в дослідних зразках танків пристрілювальних кулеметів замість оптичних далекомірних пристроїв;

- создание стабилизаторов вооружения, более точных и надежных в работе, чем имевшиеся на танках военного выпуска;
- створення стабілізаторів озброєння, більш точних і надійних в роботі, ніж ті, що були на танках військового випуску;

- установка на танках 12,7-мм зенитных пулеметов и 7,62-мм спаренных с пушкой пулеметов для борьбы с живой силой.
- установка на танках 12,7-мм зенітних кулеметів і 7,62-мм спарених з гарматою кулеметів для боротьби з живою силою.

По броневой защите:
По броньовому захисту:

- широкое применение литой брони; если раньше литая броня использовалась только для башен и отдельных элементов корпуса, то на танках последних образцов литым изготовлялся весь корпус; это позволяло дифференцировать толщину брони в соответствии с зонами вероятного поражения;
- широке застосування литої броні; якщо раніше лита броня використовувалася тільки для веж і окремих елементів корпусу, то на танках останніх зразків литим виготовлявся весь корпус; це дозволяло диференціювати товщину броні відповідно зонам ймовірного ураження;

- улучшение формы корпусов и башен; уменьшение габаритов; применение алюминиевых сплавов для броневых и конструкционных деталей; использование алюминия для изготовления бронекорпусов позволило повысить их жесткость вследствие увеличения толщины брони;
- поліпшення форми корпусів і веж; зменшення габаритів; застосування алюмінієвих сплавів для броньових і конструкційних деталей; використання алюмінію для виготовлення бронекорпусів дозволило підвищити їх жорсткість внаслідок збільшення товщини броні;

- в целях защиты экипажей от радиоактивных и отравляющих веществ осуществляется герметизация машин с созданием противодавления отфильтрованного воздуха для предотвращения попадания радиоактивной пыли в отделение управления и башню, а также устанавливаются средства коллективной противохимической защиты.
- з метою захисту екіпажів від радіоактивних і отруйних речовин здійснюється герметизація машин зі створенням протитиску відфільтрованого повітря для запобігання попадання радіоактивного пилу у відділення управління і вежу, а також встановлюються засоби колективного протихімічного захисту.

По маневренности:
По маневреності:

- повышение удельной мощности силовой установки до 18-19 л. с./т;
- підвищення питомої потужності силової установки до 18-19 к. с./т;

- применение полуавтоматических гидромеханических силовых передач;
- застосування напівавтоматичних гідромеханічних силових передач;

- уменьшение удельного давления на грунт до 0,7 кг/см2;
- зменшення питомого тиску на грунт до 0,7 кг/см2;

- установка приборов ночного видения;
- установка приладів нічного бачення;

- разработка индивидуальных средств переправы танков через водные преграды;
- розробка індивідуальних засобів переправи танків через водні перешкоди;

- повышение запаса хода танков вследствие увеличения количества перевозимого на танках топлива с использованием дополнительных наружных баков и специальных буксируемых контейнеров;
- підвищення запасу ходу танків внаслідок збільшення кількості перевезеного на танках палива з використанням додаткових зовнішніх баків і спеціальних буксируваних контейнерів;

- повышение экономичности танковых бензиновых двигателей в результате оборудования их аппаратурой непосредственного впрыска топлива и совершенствования системы охлаждения, разработка и установка в ряде машин значительно более экономичных дизельных и многотопливных двигателей, повышение коэффициента полезного действия гидромеханических коробок передач.
- підвищення економічності танкових бензинових двигунів в результаті обладнання їх апаратурою безпосереднього уприскування палива і вдосконалення системи охолодження, розробка і установка в ряді машин значно більш економічних дизельних і багатопаливних двигунів, підвищення коефіцієнта корисної дії гідромеханічних коробок передач.

В последнее время в США высказываются соображения в пользу классификации танков в соответствии с их тактическим назначением. При этом считается целесообразным иметь три типа танков, предназначенных соответственно для ведения боя, разведки и боевого охранения.
Останнім часом в США висловлюються міркування на користь класифікації танків відповідно з їх тактичним призначенням. При цьому вважається доцільним мати три типи танків, призначених відповідно для ведення бою, розвідки і бойової охорони.

Так называемый «боевой танк» должен иметь мощное вооружение, быть достаточно маневренным и бронированным для ведения огня прямой наводкой по противнику в любых условиях боевых действий.
Так званий «бойовий танк» повинен мати потужне озброєння, бути досить маневреним і броньованим для ведення вогню прямою наводкою по противнику в будь-яких умовах бойових дій.

Разведывательная машина должна быть высокоподвижной и иметь надежные средства дальней связи. Вооружению и бронированию этой машины придается второстепенное значение.
Розвідувальна машина повинна бути високорухливою і мати надійні засоби далекого зв'язку. Озброєнню і бронюванню цієї машини надається другорядне значення.

Основной задачей машин боевого охранения считается борьба с танками противника. Поэтому они должны в первую очередь иметь мощное пушечное или управляемое ракетное вооружение с большой бронепробиваемостью и быть высокоподвижными. Эти качества могут обеспечиваться ослаблением бронирования.
Основним завданням машин бойової охорони вважається боротьба з танками противника. Тому вони повинні в першу чергу мати потужне гарматне або кероване ракетне озброєння з великою бронепробивністю і бути високорухливими. Ці якості можуть забезпечуватися ослабленням бронювання.

Командование армии США высказывает ряд критических замечаний по конструкции современных танков и других бронированных боевых машин, заявляя о необходимости коренного пересмотра теории разработки танков, отказа от громоздких башен с тяжелыми пушками, от неэффективных систем подрессоривания и гусениц, имеющих срок службы всего 3200 км.
Командування армії США висловлює ряд критичних зауважень по конструкції сучасних танків та інших броньованих бойових машин, заявляючи про необхідність докорінного перегляду теорії розробки танків, відмови від громіздких веж з важкими гарматами, від неефективних систем підресорювання і гусениць, що мають термін служби всього 3200 км.

Исходя из вышеизложенного требования, предъявляемые к будущим танкам США, сводятся в основном к следующему:
Виходячи з вищевикладеного вимоги, що пред'являються до майбутніх танків США, зводяться в основному до наступного:

- вооружение танков должно быть легким, обладать высокой меткостью, большой огневой мощью.
- озброєння танків повинно бути легким, володіти високою влучністю, великою вогневою міццю.

Проводятся опытные работы по усовершенствованию снарядов танковых пушек, увеличению дальности прямого выстрела, бронепробиваемости, облегчению пушек и снарядов, использованию сгорающих гильз, автоматизации заряжания. Проводятся исследования по применению в танковых артиллерийских системах жидких метательных веществ.
Проводяться досвідчені роботи з удосконалення снарядів танкових гармат, збільшення дальності прямого пострілу, бронепробивності, полегшення гармат і снарядів, використання гільз, що згорають, автоматизації заряджання. Проводяться дослідження щодо застосування в танкових артилерійських системах рідких метальних речовин.

С 1959 г. в США ведутся работы по уменьшению веса и габаритов ствольной артиллерии, способной вести огонь ядерными боеприпасами, и по созданию таких орудий калибра 105 и 90 мм с дальностью стрельбы до 20 км, обладающих высокой скорострельностью и точностью для поражения малоразмерных целей в непосредственной близости от своих войск.
З 1959 р. в США ведуться роботи по зменшенню ваги і габаритів ствольної артилерії, здатної вести вогонь ядерними боєприпасами, і по створенню таких гармат калібру 105 і 90 мм з дальністю стрільби до 20 км, що володіють високою скорострільністю і точністю для ураження малорозмірних цілей в безпосередній близькості від своїх військ.

Однако считается, что возможности резкого повышения меткости и поражающего действия обычной ствольной танковой артиллерии ограничены. Поэтому следующей ступенью в области танкового вооружения считается управляемый реактивный снаряд с обычной или ядерной боевой частью, приближающийся по размерам и весу к снаряду современной танковой пушки.
Однак вважається, що можливості різкого підвищення влучності і вражаючої дії звичайної ствольної танкової артилерії обмежені. Тому наступною сходинкою в області танкового озброєння вважається керований реактивний снаряд зі звичайною або ядерною бойовою частиною, що наближається за розмірами і вагою до снаряду сучасної танкової гармати.

Использование реактивного управляемого снаряда, как полагают, даст возможность значительно снизить габариты и вес танка. Однако принятие управляемого реактивного снаряда в качестве основного вооружения танка взамен танковой пушки признается целесообразным только после устранения ряда крупных недостатков снаряда.
Використання реактивного керованого снаряда, як вважають, дасть можливість значно знизити габарити і вагу танка. Однак прийняття керованого реактивного снаряда в якості основного озброєння танка замість танкової гармати визнається доцільним тільки після усунення ряду великих недоліків снаряда.

К этим недостаткам относятся:
До цих недоліків відносяться:

- необходимость управления и наблюдения со стороны наводчика за снарядом на всей траектории его полета; это вынуждает применять снаряд с относительно малой скоростью, допускающей управление им в полете, что отрицательно сказывается на вероятности поражения целей и скорострельности;
- необхідність управління і спостереження з боку навідника за снарядом на всій траєкторії його польоту; це змушує застосовувати снаряд з відносно малою швидкістю, що допускає управління ним в польоті, що негативно позначається на ймовірності ураження цілей і скорострільності;

- неуправляемость реактивного снаряда на начальном участке траектории, что не позволяет поражать близкие цели;
- некерованість реактивного снаряда на початковій ділянці траєкторії, що не дозволяє вражати близькі цілі;

- невозможность поражения целей, укрывшихся за складками местности, а также в условиях плохой видимости и задымления;
- неможливість ураження цілей, що сховалися за складками місцевості, а також в умовах поганої видимості і задимлення;

- громоздкость реактивных снарядов, приводящая к существенному сокращению боекомплекта танка по сравнению с пушками;
- громіздкість реактивних снарядів, що призводить до істотного скорочення боєкомплекту танка в порівнянні з гарматами;

- большая стоимость снаряда вследствие применения сложных систем управления, не позволяющая использовать его для стрельбы по мелким целям.
- велика вартість снаряда внаслідок застосування складних систем управління, що не дозволяє використовувати його для стрільби по дрібних цілях.

Все это вынуждает США на опытных образцах танков устанавливать, кроме управляемых снарядов, предназначенных для борьбы с танками, безоткатные орудия или орудия с малой силой отдачи для борьбы с открытыми и укрытыми небронированными целями, а также пулеметы для борьбы с живой силой.
Все це змушує США на дослідних зразках танків встановлювати, крім керованих снарядів, призначених для боротьби з танками, безвідкатні знаряддя або знаряддя з малою силою віддачі для боротьби з відкритими і укритими неброньованими цілями, а також кулемети для боротьби з живою силою.

Ведутся работы по усовершенствованию систем управления реактивными снарядами, разработке головок самонаведения, увеличению их дальности, меткости и скорострельности, а также по снижению минимальной эффективной дальности стрельбы. В целях уменьшения размеров и веса управляемых снарядов в их конструкции все шире применяются легкие сплавы и пластмассы, а в системах управления - полупроводники и печатные схемы. Повышается бронепробиваемость кумулятивной боевой части.
Ведуться роботи з удосконалення систем управління реактивними снарядами, розробки головок самонаведення, збільшення їх дальності, влучності і скорострільності, а також щодо зниження мінімальної ефективної дальності стрільби. З метою зменшення розмірів і ваги керованих снарядів в їх конструкції все ширше застосовуються легкі сплави і пластмаси, а в системах управління - напівпровідники і друковані схеми. Підвищується бронепробивність кумулятивної бойової частини.

Разрабатываются реактивные снаряды с ядерной боевой частью. Проводятся работы по уменьшению габаритов и веса ядерных снарядов, а также по сокращению времени, необходимого на подготовку к стрельбе. Создаются ядерные боеприпасы с тротиловым эквивалентом менее одной килотонны.
Розробляються реактивні снаряди з ядерною бойовою частиною. Проводяться роботи по зменшенню габаритів і ваги ядерних снарядів, а також по скороченню часу, необхідного на підготовку до стрільби. Створюються ядерні боєприпаси з тротиловим еквівалентом менше однієї кілотонни.

Отработка управляемого снаряда «Шиллейла», предназначенного для использования в разрабатываемых в настоящее время танках, ожидается не ранее 1965 г. В течение ближайших лет основной танковый парк американской армии будет вооружен ствольной артиллерией.
Відпрацювання керованого снаряда MGM-51 «Shillelagh», призначеного для використання в розроблюваних в даний час танках, очікується не раніше 1965 р. Протягом найближчих років основний танковий парк американської армії буде озброєний ствольною артилерією.

По сведениям американской печати, полный переход на управляемые реактивные снаряды в армии США возможен не ранее 1970 г. Ближайшее будущее покажет, насколько реален этот переход.
За відомостями американської преси, повний перехід на керовані реактивні снаряди в армії США можливий не раніше 1970 р. Найближче майбутнє покаже, наскільки реальний цей перехід.

Одним из новых направлений в области вооружения и приборов является создание квантово-механических приборов видимого и инфракрасного диапазона и разработка систем, использующих эти приборы в качестве усилителей и генераторов. Предпринимаются попытки использования квантово-механических генераторов, позволяющих концентрировать световой луч для получения высокой температуры, а также в качестве несущих волн для связи.
Одним з нових напрямків в області озброєння і приладів є створення квантово-механічних приладів видимого і інфрачервоного діапазону і розробка систем, що використовують ці прилади в якості підсилювачів і генераторів. Робляться спроби використання квантово-механічних генераторів, що дозволяють концентрувати світловий промінь для отримання високої температури, а також в якості несучих хвиль для зв'язку.

Анализируя возможные перспективы создания лучевого оружия, специалисты США приходят к выводу, что при существующих темпах развития такое оружие может появиться не ранее чем через 10 лет.
Аналізуючи можливі перспективи створення променевої зброї, фахівці США приходять до висновку, що при існуючих темпах розвитку така зброя може з'явитися не раніше ніж через 10 років.

Франкфордский арсенал США изучает возможность разработки дальномера с квантово-механическим генератором оптического диапазона (лазер) для установки в танках и вертолетах. Заданная дальность действия дальномера - 9 км. Полевые испытания экспериментального образца дальномера с квантово-механическим генератором показали возможность обнаружения целей днем на дальностях до 3000 м, ночью - до 11 000 м. Лазер наводится на цель и облучает ее. При этом расстояние до цели определяется временем прохождения импульса света до цели и обратно. Половина этого времени, помноженная на скорость света, соответствует расстоянию до цели.
Франкфордський арсенал США вивчає можливість розробки далекоміра з квантово-механічним генератором оптичного діапазону (лазер) для установки в танках і вертольотах. Задана дальність дії далекоміра - 9 км. Польові випробування експериментального зразка далекоміра з квантово-механічним генератором показали можливість виявлення цілей вдень на дальностях до 3000 м, вночі - до 11 000 м. Лазер наводиться на ціль і опромінює її. При цьому відстань до мети визначається часом проходження імпульсу світла до мети і назад. Половина цього часу, помножена на швидкість світла, відповідає відстані до цілі.

С использованием этих дальномеров некоторые специалисты надеются существенно повысить меткость стрельбы из пушек на больших дальностях и быстро замерять расстояния до цели, что, по их мнению, может продлить жизнь ствольного вооружения танков.
З використанням цих далекомірів деякі фахівці сподіваються істотно підвищити влучність стрільби з гармат на великих дальностях і швидко заміряти відстані до цілі, що, на їхню думку, може продовжити життя ствольного озброєння танків.

Бронирование танков должно защищать экипаж от противотанковых средств, осколков снарядов, огня автоматического оружия, а также от поражающего действия ядерного, химического и бактериологического оружия.
Бронювання танків має захищати екіпаж від протитанкових засобів, осколків снарядів, вогню автоматичної зброї, а також від вражаючої дії ядерної, хімічної та бактеріологічної зброї.

Вместе с тем в связи с появлением ПТУРС, способных пробивать броню значительной толщины, уменьшается значение, придаваемое броневой защите танков. Основным средством защиты от противотанкового огня считается не броня, а использование огневой мощи, резкое повышение маневренности и уменьшение габаритов машин.
Разом з тим у зв'язку з появою ПТКРС, здатних пробивати броню значної товщини, зменшується значення, що надається броньовому захисту танків. Основним засобом захисту від протитанкового вогню вважається не броня, а використання вогневої потужності, різке підвищення маневреності і зменшення габаритів машин.

На современном этапе в танках весом 25-30 т считают достаточным иметь такую толщину броневых листов бортов и днища корпуса, которая обеспечивала бы неуязвимость от осколков наиболее распространенных снарядов, автоматического оружия калибра до 20 мм и минимально необходимую защищенность экипажа от остаточной радиации.
На сучасному етапі в танках вагою 25-30 т вважають достатнім мати таку товщину броньових листів бортів і днища корпусу, яка забезпечувала б невразливість від осколків найбільш поширених снарядів, автоматичної зброї калібру до 20 мм і мінімально необхідну захищеність екіпажу від залишкової радіації.

Одновременно ведутся исследования по созданию более легкой и эффективной брони. В настоящее время изготовлена пулестойкая пластмасса, представляющая собой сочетание поливинилхлорида с термореактивным эпоксиламидом в комбинации со стекловолокном толщиной 15 мм, которая не пробивается 7,62-мм пулей при стрельбе с 4,5 м.
Одночасно ведуться дослідження по створенню більш легкої та ефективної броні. В даний час виготовлена кулестійка пластмаса, що представляє собою поєднання полівінілхлориду з термореактивним епоксиламідом в комбінації зі скловолокном товщиною 15 мм, яка не пробивається 7,62-мм кулею при стрільбі з 4,5 м.

Проведены испытания стрельбой пулями калибра 7,62, 12,7 и 14,5 мм многослойной брони с использованием пластмассы, армированной стекловолокном. При ударе о такую броню пуля, летящая со скоростью 890 м/сек, проникает на глубину до 13 мм. Броня обладает высокой прочностью на изгиб. Полагают, что броня этого типа сможет хорошо противостоять ударной волне и высоким температурам, возникающим при ядерных взрывах.
Проведено випробування стрільбою кулями калібру 7,62, 12,7 і 14,5 мм багатошарової броні з використанням пластмаси, армованої скловолокном. При ударі об таку броню куля, що летить зі швидкістю 890 м/сек, проникає на глибину до 13 мм. Броня має високу міцність на вигин. Вважають, що броня цього типу зможе добре протистояти ударній хвилі і високим температурам, що виникають при ядерних вибухах.

Рассматривается возможность применения пластмасс для защиты экипажей от радиоактивного излучения. Предполагается использовать свойство полиэтилена с незначительной примесью бора обеспечивать защиту от потока нейтронов.
Розглядається можливість застосування пластмас для захисту екіпажів від радіоактивного випромінювання. Передбачається використовувати властивість поліетилену з незначною домішкою бору забезпечувати захист від потоку нейтронів.

Ведутся исследования в области разработки средств уничтожения снарядов, подлетающих к танку, на траектории.
Ведуться дослідження в області розробки засобів знищення снарядів, що підлітають до танка, на траєкторії.

Для постановки дымовых завес, скрывающих маневр и затрудняющих ведение прицельного огня по танкам, считается целесообразным иметь в боекомплекте танков дымовые снаряды.
Для постановки димових завіс, що приховують маневр і ускладнюють ведення прицільного вогню по танках, вважається доцільним мати в боєкомплекті танків димові снаряди.

Для уменьшения возможности обнаружения машин тепловыми приборами предпринимаются меры к снижению температуры выпускных газов двигателя.
Для зменшення можливості виявлення машин тепловими приладами вживаються заходи до зниження температури випускних газів двигуна.

В целях защиты от радиоактивной пыли, химического и бактериологического оружия ведутся исследования по разработке соответствующих защитных материалов, покрытий, фильтров, проводится герметизация машин, объективы смотровых приборов и прицелов оборудуются специальными защитными устройствами, мгновенно прикрывающими доступ светового потока ядерного взрыва в окуляр прибора и быстро обеспечивающими прохождение света после вспышки.
З метою захисту від радіоактивного пилу, хімічної та бактеріологічної зброї ведуться дослідження з розробки відповідних захисних матеріалів, покриттів, фільтрів, проводиться герметизація машин, об'єктиви оглядових приладів і прицілів обладнуються спеціальними захисними пристроями, що миттєво прикривають доступ світлового потоку ядерного вибуху в окуляр приладу і швидко забезпечують проходження світла після спалаху.

В 1961 г. проводились испытания телевизионных приборов наблюдения, установленных в танке M48, которые предназначались для защиты зрения экипажа танка от воздействия светового излучения ядерных взрывов. При испытаниях телевизионная аппаратура была установлена снаружи танка, но предполагается все телевизионное оборудование разместить внутри машины. Танк будет оборудован двумя телевизионными приемниками - для командира и наводчика.
У 1961 р. проводилися випробування телевізійних приладів спостереження, встановлених в танку M48, які призначалися для захисту зору екіпажу танка від впливу світлового випромінювання ядерних вибухів. При випробуваннях телевізійна апаратура була встановлена зовні танка, але передбачається все телевізійне обладнання розмістити всередині машини. Танк буде обладнаний двома телевізійними приймачами - для командира і навідника.

Проводятся исследования по созданию телевизионной аппаратуры, обеспечивающей возможность наблюдения за местностью в условиях естественной ночной освещенности.
Проводяться дослідження по створенню телевізійної апаратури, що забезпечує можливість спостереження за місцевістю в умовах природної нічної освітленості.

Маневренность танков должна быть достаточно высокой для стремительных действий на широком фронте, в любых условиях местности и погоды, днем и ночью; запас хода на основных баках должен быть не менее 400 км.
Маневреність танків повинна бути досить високою для стрімких дій на широкому фронті, в будь-яких умовах місцевості і погоди, вдень і вночі; запас ходу на основних баках повинен бути не менше 400 км.

Танки должны обладать не только тактической, но и стратегической маневренностью, которая предполагает возможность переброски их по воздуху. Однако вследствие необходимости создания надежной броневой защиты для основного боевого танка, в настоящее время нельзя обеспечить его авиатранспортабельность и плавучесть.
Танки повинні володіти не тільки тактичної, але і стратегічної маневреністю, яка передбачає можливість перекидання їх по повітрю. Однак внаслідок необхідності створення надійного броньового захисту для основного бойового танка, в даний час не можна забезпечити його авіатранспортабельність і плавучість.

Танки должны быть приспособлены к действиям в различных климатических условиях при температуре от -40 до +50 °C.
Танки повинні бути пристосовані до дій в різних кліматичних умовах при температурі від -40 до +50 °C.

Выдвигается также требование в отношении создания условий для длительных самостоятельных действий танков в отрыве от баз снабжения.
Висувається також вимога щодо створення умов для тривалих самостійних дій танків у відриві від баз постачання.

Прогресс в области маневренности связывается главным образом с решением двух основных проблем - материалов и энергии.
Прогрес в області маневреності пов'язується головним чином з вирішенням двох основних проблем - матеріалів і енергії.

Для резкого повышения мобильности, обеспечения авиатранспортабельности и возможности десантирования боевой техники с парашютами проделана большая работа по изысканию и применению легких материалов для боевых машин. Широким фронтом ведутся поиски новых высокопрочных легких сплавов титана, магния, алюминия и других. В семидесятых годах ожидается, например, получение бериллиевых сплавов, обладающих прочностью стали, но имеющих вчетверо меньший удельный вес.
Для різкого підвищення мобільності, забезпечення авіатранспортабельності і можливості десантування бойової техніки з парашутами виконана велика робота з вишукування і застосування легких матеріалів для бойових машин. Широким фронтом ведуться пошуки нових високоміцних легких сплавів титану, магнію, алюмінію та інших. У сімдесятих роках очікується, наприклад, отримання берилієвих сплавів, що володіють міцністю сталі, але мають вчетверо меншу питому вагу.

Корпуса легкобронированных машин, картеры силовых узлов, опорные катки танков, погоны башни диаметром до 2 м, баки, пол башни и другие детали изготовляются из алюминиевых сплавов.
Корпуси легкоброньованих машин, картери силових вузлів, опорні катки танків, погонів вежі діаметром до 2 м, баки, підлогу вежі та інші деталі виготовляються з алюмінієвих сплавів.

Высокие физико-механические свойства стеклопластиков, малый удельный вес, стойкость против коррозии, технологические преимущества при изготовлении деталей сложной конфигурации, а также неограниченные сырьевые ресурсы привлекают все большее внимание американской промышленности к использованию их в танкостроении.
Високі фізико-механічні властивості склопластиків, мала питома вага, стійкість проти корозії, технологічні переваги при виготовленні деталей складної конфігурації, а також необмежені сировинні ресурси привертають все більшу увагу американської промисловості до використання їх в танкобудуванні.

Замена металлов пластмассами преследует цель не только снижения веса, сокращения расходов на механическую обработку и др., но и в определенных случаях предусматривает улучшение условий работы узлов и деталей вследствие уменьшения инерционных масс и снижения динамических нагрузок.
Заміна металів пластмасами має на меті не тільки зниження ваги, скорочення витрат на механічну обробку та ін., але і в певних випадках передбачає поліпшення умов роботи вузлів і деталей внаслідок зменшення інерційних мас і зниження динамічних навантажень.

В США ведутся работы по использованию пластмасс не только для брони, но и в качестве конструкционного материала для изготовления опорных катков танков, упругих элементов подвески в виде полых торсионных валов и пластинчатых рессор, тормозных лент, шаров погонных устройств, подшипников, жаростойких деталей, зубчатых колес, различных кронштейнов, ручек, педалей, панелей, упругих набивок, наполнителей понтонов и др.
У США ведуться роботи по використанню пластмас не тільки для броні, але і в якості конструкційного матеріалу для виготовлення опорних ковзанок танків, пружних елементів підвіски у вигляді порожнистих торсіонних валів і пластинчастих ресор, гальмівних стрічок, куль погонних пристроїв, підшипників, жаростійких деталей, зубчастих коліс, різних кронштейнів, ручок, педалей, панелей, пружних набивок, наповнювачів понтонів та ін.

Наряду с этим конструкторы отрабатывают узлы и агрегаты танков с целью максимального сокращения их веса, а также используют новые, более плотные компоновки.
Поряд з цим конструктори відпрацьовують вузли і агрегати танків з метою максимального скорочення їх ваги, а також використовують нові, більш щільні компонування.

Кроме того, принимаются меры к уменьшению числа членов экипажа за счет механизации процессов заряжания, с сосредоточением всего экипажа в одном отделении, к разработке новых малогабаритных силовых установок, усовершенствованию трансмиссий, ходовой части, разработке новых движителей, использованию более компактных танковых артсистем из стали повышенной прочности, выдерживающей более высокие давления, чем современные орудия и др. Большое внимание уделяется микроминиатюризации оборудования.
Крім того, вживаються заходи до зменшення числа членів екіпажу за рахунок механізації процесів заряджання, із зосередженням всього екіпажу в одному відділенні, до розробки нових малогабаритних силових установок, удосконалення трансмісій, ходової частини, розробці нових рушіїв, використання більш компактних танкових артсистем зі сталі підвищеної міцності, що витримує більш високий тиск, ніж сучасні знаряддя та ін. Велика увага приділяється мікромініатюризації обладнання.

Для обеспечения высокой маневренности будущих танков стремятся поднять значение удельной мощности до 30 л. с./т, что предъявляет высокие требования к силовым установкам.
Для забезпечення високої маневреності майбутніх танків прагнуть підняти значення питомої потужності до 30 к. с./т, що пред'являє високі вимоги до силових установок.

Существенное повышение габаритной мощности и экономичности силовых установок и соответствующее увеличение запаса хода боевых машин обеспечивается в первую очередь использованием дизельных двигателей с турбонаддувом, которые разрабатываются не только для танков, но и для более легких машин.
Істотне підвищення габаритної потужності і економічності силових установок і відповідне збільшення запасу ходу бойових машин забезпечується в першу чергу використанням дизельних двигунів з турбонаддувом, які розробляються не тільки для танків, але і для більш легких машин.

Наряду с совершенствованием поршневых двигателей, увеличением их литровой и габаритной мощности, снижением удельного веса и улучшением экономичности предусматривается разработка двигателей нового типа. Основными в этой области являются работы по созданию газотурбинных двигателей. Попытки использования коммерческих образцов газотурбинных двигателей в американских танках предпринимаются давно. Еще в 1954 г. в США испытывался легкий танк M41 с двумя газотурбинными двигателями мощностью 175 л. с. каждый. В 1960 г. газотурбинный двигатель мощностью 900 л. с. испытывался в гусеничном плавающем бронетранспортере LVPTX10.
Поряд з удосконаленням поршневих двигунів, збільшенням їх літрової і габаритної потужності, зниженням питомої ваги і поліпшенням економічності передбачається розробка двигунів нового типу. Основними в цій області є роботи по створенню газотурбінних двигунів. Спроби використання комерційних зразків газотурбінних двигунів в американських танках робляться давно. Ще в 1954 р. в США випробовувався легкий танк M41 з двома газотурбінними двигунами потужністю 175 к. с. кожен. У 1960 р. газотурбінний двигун потужністю 900 к. с. випробовувався в гусеничному плаваючому бронетранспортері LVPTX10.

В 90-мм самоходной пушке M56 испытывался газотурбинный двигатель GMT-305 фирмы «Аллисон» мощностью 206 л. с. Двигатель, снабженный вращающимся теплообменником, имеет удельный расход топлива 254 г/л. с. ч. Предполагается испытать этот двигатель также на бронетранспортере M113.
У 90-мм самохідної гарматі M56 випробовувався газотурбінний двигун GMT-305 фірми «Аллісон» потужністю 206 к. с. Двигун, забезпечений обертовим теплообмінником, має питому витрату палива 254 г/к. с. г. Передбачається випробувати цей двигун також на бронетранспортері M113.

Проводились экспериментальные работы по установке газотурбинного двигателя мощностью 1100 л. с. в опытном образце среднепушечного танка T95, а также на ремонтно-эвакуационных машинах.
Проводилися експериментальні роботи по установці газотурбінного двигуна потужністю 1100 к. с. в дослідному зразку середньогарматного танка T95, а також на ремонтно-евакуаційних машинах.

Испытания коммерческих образцов газотурбинных двигателей в боевых машинах имеют целью накопление необходимого опыта и отработку вопросов, связанных с использованием двигателей этого типа в танках.
Випробування комерційних зразків газотурбінних двигунів в бойових машинах мають на меті накопичення необхідного досвіду і відпрацювання питань, пов'язаних з використанням двигунів цього типу в танках.

Согласно тактико-техническим требованиям газотурбинный двигатель для танков должен иметь удельный расход топлива 180 г/л. с. ч., срок службы, равный или превышающий показатели поршневых двигателей, меньший объем обслуживания и стоимость, которая позволяла бы ему соперничать с другими типами двигателей.
Згідно тактико-технічним вимогам газотурбінний двигун для танків повинен мати питому витрату палива 180 г/к. с. г., термін служби, рівний або що перевищує показники поршневих двигунів, менший обсяг обслуговування і вартість, яка дозволяла б йому змагатися з іншими типами двигунів.

В настоящее время разрабатывают газотурбинные двигатели различной мощности для танков, бронетранспортеров и большегрузных автомобилей, в частности фирмами «Солар Эйркрафт» и «Форд Мотор».
В даний час розробляють газотурбінні двигуни різної потужності для танків, бронетранспортерів і великовантажних автомобілів, зокрема фірмами «Солар Ейркрафт» і «Форд Мотор».

В опытных образцах изготовлен газотурбинный двигатель Форд-704 мощностью 300 л. с., весом 295 кг, с минимальным расходом топлива 250 г/л. с. ч. Считается, что при дальнейшем усовершенствовании конструкции расход топлива может быть доведен до 226 г/л. с. ч.
У дослідних зразках виготовлений газотурбінний двигун Форд-704 потужністю 300 к. с., вагою 295 кг, з мінімальною витратою палива 250 г/к. с. г. Вважається, що при подальшому вдосконаленні конструкції витрата палива може бути доведений до 226 г/к. с. г.

Изготовлены опытные образцы газотурбинных двигателей Форд-705 и Солар T-600 мощностью 600 л. с., предназначенные для нового 30-тонного танка.
Виготовлені дослідні зразки газотурбінних двигунів Форд-705 і Солар T-600 потужністю 600 к. с., призначені для нового 30-тонного танку.

Двигатель Форд-705 в три раза легче дизельного двигателя такой же мощности, его длина - 1235 мм, ширина - 1118 мм и высота - 965 мм.
Двигун Форд-705 в три рази легше дизельного двигуна такої ж потужності, його довжина - 1235 мм, ширина - 1118 мм і висота - 965 мм.

Этот двигатель является увеличенным вариантом двигателя Форд-704, представляющим собой сложную по конструкции трехвальную установку с двухкаскадным компрессором, промежуточным охлаждением и рекуперацией тепла. Предполагается, что сложность конструкции двигателя будет окупаться его экономичностью.
Цей двигун є збільшеним варіантом двигуна Форд-704, що представляє собою складну по конструкції тривальну установку з двокаскадним компресором, проміжним охолодженням і рекуперацією тепла. Передбачається, що складність конструкції двигуна буде окупатися його економічністю.

Опытный образец двигателя Солар T-600 проще двигателя Форд-705 - он представляет собой двухвальную установку с вращающимся регенератором. Его длина - 1473 мм, ширина - 1067 мм и высота - 965 мм.
Дослідний зразок двигуна Солар T-600 простіше двигуна Форд-705 - він являє собою двовальну установку з обертовим регенератором. Його довжина - 1473 мм, ширина - 1067 мм і висота - 965 мм.

Основным преимуществом газотурбинных двигателей по сравнению с поршневыми является их компактность, малый вес, благоприятная характеристика кривой крутящего момента, позволяющая обойтись меньшим числом ступеней в силовой передаче, простота конструкции и эксплуатации, возможность работы на различных сортах топлива.
Основною перевагою газотурбінних двигунів в порівнянні з поршневими є їх компактність, мала вага, сприятлива характеристика кривої крутного моменту, що дозволяє обійтися меншим числом ступенів в силовій передачі, простота конструкції і експлуатації, можливість роботи на різних сортах палива.

Препятствиями к использованию газотурбинных двигателей до последнего времени были низкая экономичность и высокая стоимость.
Перешкодами до використання газотурбінних двигунів до останнього часу були низька економічність і висока вартість.

В результате применения высокотемпературного цикла, повышения КПД основных агрегатов, использования теплообменников, а также совершенствования технологии изготовления деталей и создания прочных жаростойких сплавов эти недостатки в значительной степени удалось устранить. Известны образцы газотурбинных двигателей США, у которых удельный расход горючего доведен до расхода современных бензиновых поршневых двигателей. Полагают, что в ближайшие годы минимальный удельный расход горючего газотурбинного двигателя может быть снижен до 180 г/л. с. ч.
В результаті застосування високотемпературного циклу, підвищення ККД основних агрегатів, використання теплообмінників, а також вдосконалення технології виготовлення деталей і створення міцних жаростійких сплавів ці недоліки в значній мірі вдалося усунути. Відомі зразки газотурбінних двигунів США, у яких питома витрата пального доведена до витрати сучасних бензинових поршневих двигунів. Вважають, що в найближчі роки мінімальна питома витрата пального газотурбінного двигуна може бути знижена до 180 г/к. с. г.

Намечаются работы по использованию в некоторых типах машин комбинированных силовых установок, состоящих из дизеля, предназначенного для использования в обычных эксплуатационных условиях, и газотурбинного двигателя - для обеспечения дополнительной мощности в определенных условиях движения.
Намічаються роботи по використанню в деяких типах машин комбінованих силових установок, що складаються з дизеля, призначеного для використання в звичайних експлуатаційних умовах, і газотурбінного двигуна - для забезпечення додаткової потужності в певних умовах руху.

Ведутся работы по созданию роторных двигателей, к основным преимуществам которых относятся небольшой вес, высокая литровая мощность, малые габариты, плавность хода, простота конструкции и производства. Фирма «Кертисс-Райт» разрабатывает семейство роторных двигателей мощностью от 100 до 700 л. с.
Ведуться роботи по створенню роторних двигунів, до основних переваг яких відносяться невелика вага, висока літрова потужність, малі габарити, плавність ходу, простота конструкції і виробництва. Фірма «Кертісс-Райт» розробляє сімейство роторних двигунів потужністю від 100 до 700 к. с.

Проводятся исследования по применению в двигателях высококалорийных топлив, позволяющих резко повысить габаритную мощность силовых установок и увеличить запас хода машин.
Проводяться дослідження щодо застосування в двигунах висококалорійних палив, що дозволяють різко підвищити габаритну потужність силових установок і збільшити запас ходу машин.

Повышается экономичность двигателей и обеспечивается способность работы их на различных видах топлива.
Підвищується економічність двигунів і забезпечується здатність роботи їх на різних видах палива.

Концерн «Дженерал Моторс» разработал для армии США двенадцать образцов двухтактных V-образных дизельных двигателей мощностью от 20 до 650 л. с., имеющих цилиндры двух размеров. Эти двигатели могут работать на дизельном топливе, бензине, керосине или на смеси топлив с различной вязкостью, удельным весом, калорийностью, испаряемостью и другими характеристиками.
Концерн «Дженерал Моторс» розробив для армії США дванадцять зразків двотактних V-подібних дизельних двигунів потужністю від 20 до 650 к. с., що мають циліндри двох розмірів. Ці двигуни можуть працювати на дизельному паливі, бензині, гасі або на суміші палив з різною в'язкістю, питомою вагою, калорійністю, випаровуваністю та іншими характеристиками.

Предусматривается также обеспечение возможности работы на различных топливах разрабатываемых газотурбинных и роторных двигателей.
Передбачається також забезпечення можливості роботи на різних паливах розроблюваних газотурбінних і роторних двигунів.

Совершенно новым направлением в развитии источников энергии является использование топливных элементов, в которых химическая энергия топлива непосредственно превращается в электрическую без промежуточного получения тепловой энергии.
Абсолютно новим напрямком у розвитку джерел енергії є використання паливних елементів, в яких хімічна енергія палива безпосередньо перетворюється в електричну без проміжного отримання теплової енергії.

К основным преимуществам топливных элементов перед существующими источниками энергии относятся возможность получения КПД 60-80 %, т. е. в два-три раза превышающих КПД современных двигателей внутреннего сгорания, бесшумность работы, отсутствие демаскирующих выпускных газов, имеющих высокую температуру, а также компоновочные удобства, обеспечиваемые их использованием.
До основних переваг паливних елементів перед існуючими джерелами енергії відносяться можливість отримання ККД 60-80 %, тобто в два-три рази більше ККД сучасних двигунів внутрішнього згоряння, безшумність роботи, відсутність демаскуючих випускних газів, що мають високу температуру, а також компонувальні зручності, що забезпечуються їх використанням.

Известные образцы топливных элементов различаются видом и состоянием применяемого горючего, типом электродов, рабочей температурой и давлением.
Відомі зразки паливних елементів розрізняються видом і станом застосовуваного пального, типом електродів, робочою температурою і тиском.

Простейшим топливным элементом с газообразным горючим служит водородно-кислородный элемент, в котором в качестве электролита используется раствор едкого калия, а электроды выполняются из пористого материала (никеля, угля).
Найпростішим паливним елементом з газоподібним пальним служить воднево-кисневий елемент, в якому в якості електроліту використовується розчин їдкого калію, а електроди виконуються з пористого матеріалу (нікелю, вугілля).

В отличие от обычных аккумуляторных батарей в топливных элементах запасы электрической энергии по мере ее расхода пополняются в результате электрохимических реакций веществ, подводимых к катоду и аноду.
На відміну від звичайних акумуляторних батарей в паливних елементах запаси електричної енергії в міру її витрати поповнюються в результаті електрохімічних реакцій речовин, що підводяться до катода і анода.

В 1959 г. в США создан экспериментальный образец 2,5-т трактора с силовой установкой из топливных элементов; 112 батарей топливных элементов весом 1150 кг общей мощностью 15 кВт обеспечивали питание электродвигателя постоянного тока мощностью 20 л. с.; КПД топливных элементов составлял 60 %. Новая силовая установка требует еще продолжительных исследований и доработок.
У 1959 р. в США створено експериментальний зразок 2,5-т трактора з силовою установкою з паливних елементів; 112 батарей паливних елементів вагою 1150 кг загальною потужністю 15 кВт забезпечували живлення електродвигуна постійного струму потужністю 20 к. с.; ККД паливних елементів становив 60 %. Нова силова установка вимагає ще тривалих досліджень і доопрацювань.

Фирма «Esso» разрабатывает низкотемпературный топливный элемент, в котором в качестве топлива будет использован метанол или этиленгликоль, а в качестве окислителя воздух. Выбирается электролит, отводящий продукты химической реакции топлива с окислителем. Ожидается, что новый топливный элемент будет работать практически при атмосферном давлении и не потребует замены или регенерации электролита.
Фірма «Esso» розробляє низькотемпературний паливний елемент, в якому в якості палива буде використаний метанол або етиленгліколь, а в якості окислювача повітря. Вибирається електроліт, що відводить продукти хімічної реакції палива з окислювачем. Очікується, що новий паливний елемент буде працювати практично при атмосферному тиску і не потребуватиме заміни або регенерації електроліту.

В США намерены приступить к разработке новых высокоманевренных танков и других бронированных машин, оснащенных тяговыми электродвигателями с питанием от топливных элементов.
У США мають намір приступити до розробки нових високоманеврених танків та інших броньованих машин, оснащених тяговими електродвигунами з живленням від паливних елементів.

Разработанные экспериментальные образцы топливных элементов обладают большими габаритами и весом; не решена еще проблема промышленного обеспечения соответствующим топливом.
Розроблені експериментальні зразки паливних елементів володіють великими габаритами і вагою; не вирішена ще проблема промислового забезпечення відповідним паливом.

Как полагают, практического использования топливных элементов в танках можно ожидать не ранее 1970 г.
Як вважають, практичного використання паливних елементів в танках можна очікувати не раніше 1970 р.

Длительные работы по созданию ядерных силовых установок для танков пока еще не вышли из стадии научных и экспериментальных исследований. Основными трудностями при этом являются проблема защиты экипажа, большие габариты и вес установки.
Тривалі роботи зі створення ядерних силових установок для танків поки ще не вийшли зі стадії наукових і експериментальних досліджень. Основними труднощами при цьому є проблема захисту екіпажу, великі габарити і вага установки.

В области силовых передач намечается широкое применение в военных машинах многоступенчатых автоматических гидродинамических передач с автоматической блокировкой гидротрансформатора, многорадиусным механизмом поворота дифференциального типа с двойным подводом мощности и усовершенствованной системой гидравлического управления.
В області силових передач намічається широке застосування у військових машинах багатоступеневих автоматичних гідродинамічних передач з автоматичним блокуванням гідротрансформатора, багаторадіусним механізмом повороту диференціального типу з подвійним підведенням потужності і вдосконаленою системою гідравлічного управління.

Ведутся работы по созданию гидрообъемных передач, обеспечивающих возможность плавного изменения скорости и крутящего момента. Цель проводимых научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ в области гидростатических передач состоит в определении пределов мощностей, которые способны передавать эти трансмиссии, диапазона их рабочих оборотов и себестоимости производства. Исследуются возможности применения в танках электрических силовых передач.
Ведуться роботи по створенню гідрооб'ємних передач, що забезпечують можливість плавної зміни швидкості і крутного моменту. Мета проведених науково-дослідних і дослідно-конструкторських робіт в області гідростатичних передач полягає у визначенні меж потужностей, які здатні передавати ці трансмісії, діапазону їх робочих оборотів і собівартості виробництва. Досліджуються можливості застосування в танках електричних силових передач.

Необходимость резкого повышения скоростей вынуждает искать пути совершенствования систем подрессоривания, которые в существующих образцах американских танков позволяют развивать максимальную скорость движения вне дорог не более 16 км/час.
Необхідність різкого підвищення швидкостей змушує шукати шляхи вдосконалення систем підресорювання, які в існуючих зразках американських танків дозволяють розвивати максимальну швидкість руху поза дорогами не більше 16 км/год.

На всех танках пока применяется индивидуальная торсионная подвеска. Предпринимаются попытки использования в качестве упругого элемента подвески резиновых рессор. В легких машинах для подрессоривания используются пневматические катки. Ведутся работы над гидропневматическими подвесками.
На всіх танках поки застосовується індивідуальна торсіонна підвіска. Робляться спроби використання в якості пружного елемента підвіски гумових ресор. У легких машинах для підресорювання використовуються пневматичні катки. Ведуться роботи над гідропневматичними підвісками.

Гусеничный движитель танка совершенствуется в направлении увеличения срока службы и облегчения гусеничной цепи для уменьшения потерь на ее перематывание. Создаются гусеницы из сборных обрезиненных алюминиевых траков с резино-металлическим шарниром; для легких машин весом до 10 т используется бесшарнирная резиновая гусеница, армированная стальными тросами; разрабатывается бесшарнирная пневматическая гусеница высокой проходимости со специальной самозаклеивающей пропиткой и др.
Гусеничний рушій танка вдосконалюється в напрямку збільшення терміну служби і полегшення гусеничного ланцюга для зменшення втрат на його перемотування. Створюються гусениці зі збірних обгумованих алюмінієвих траків з гумово-металевим шарніром; для легких машин вагою до 10 т використовується безшарнірна гумова гусениця, армована сталевими тросами; розробляється безшарнірна пневматична гусениця високої прохідності зі спеціальним самозаклеюючим просоченням та ін.

Одним из направлений существенного повышения маневренности является использование известного принципа воздушной подушки для передвижения машин над поверхностью земли (воды) на высоте от 0,75 до 1,5-2 м.
Одним з напрямків істотного підвищення маневреності є використання відомого принципу повітряної подушки для пересування машин над поверхнею землі (води) на висоті від 0,75 до 1,5-2 м.

Создание таких боевых машин находится пока в стадии экспериментальных исследований и испытаний опытных образцов легких моделей и изыскания путей уменьшения мощности, потребной на парение, а также обеспечения продольной и поперечной устойчивости передвижения над неровной местностью, маневрирования в различных условиях, уменьшения пылеобразования и др.
Створення таких бойових машин знаходиться поки в стадії експериментальних досліджень і випробувань дослідних зразків легких моделей і вишукування шляхів зменшення потужності, потрібної на ширяння, а також забезпечення поздовжньої і поперечної стійкості пересування над нерівною місцевістю, маневрування в різних умовах, зменшення пилоутворення та ін.

Наметилась тенденция усиления экспериментальных работ по созданию двухзвенных машин, у которых оба звена имеют ведущие оси, а в качестве механизма поворота используется рычажная система с гидроприводом, при которой поворот осуществляется вследствие относительного изменения положения звеньев в горизонтальной плоскости. Видимо, ряд серьезных недостатков, в частности большой вес, не позволяют пока использовать эту схему в танках.
Намітилася тенденція посилення експериментальних робіт по створенню дволанкових машин, у яких обидві ланки мають провідні осі, а в якості механізму повороту використовується важільна система з гідроприводом, при якій поворот здійснюється внаслідок відносної зміни положення ланок в горизонтальній площині. Мабуть, ряд серйозних недоліків, зокрема велика вага, не дозволяють поки використовувати цю схему в танках.

В целях обеспечения действий бронетанковых войск в современных условиях днем и ночью для танков ведется разработка соответствующих приборов.
З метою забезпечення дій бронетанкових військ в сучасних умовах вдень і вночі для танків ведеться розробка відповідних приладів.

Проходят испытания опытные образцы танковой навигационной аппаратуры, позволяющей экипажу танка ориентироваться и определять текущие координаты машин в любых условиях видимости и при отсутствии ориентиров выводить подразделения танков в заданный район, а также передавать на командный пункт координаты танков.
Проходять випробування дослідні зразки танкової навігаційної апаратури, що дозволяє екіпажу танка орієнтуватися і визначати поточні координати машин в будь-яких умовах видимості і при відсутності орієнтирів виводити підрозділи танків в заданий район, а також передавати на командний пункт координати танків.

Ведутся работы по созданию новых ночных приборов наблюдения и прицеливания, работающих без искусственной подсветки целей за счет многократного усиления яркости изображения при естественной ночной освещенности местности. Опытные образцы таких приборов снабжены охлаждающим устройством, так называемым криостатом, использующим жидкий гелий, обеспечивающим получение температуры до -268 °C.
Ведуться роботи по створенню нових нічних приладів спостереження і прицілювання, що працюють без штучного підсвічування цілей за рахунок багаторазового посилення яскравості зображення при природній нічній освітленості місцевості. Дослідні зразки таких приладів забезпечені охолоджуючим пристроєм, так званим кріостатом, що використовує рідкий гелій, що забезпечує отримання температури до -268 °C.

Разрабатывается телевизионная камера ночного видения на полупроводниках с использованием сверхчувствительного суперортикона, усиливающая естественную освещенность предметов в 100 000 раз и позволяющая видеть человека на расстоянии нескольких сотен метров.
Розробляється телевізійна камера нічного бачення на напівпровідниках з використанням надчутливого суперортикону, що підсилює природну освітленість предметів в 100 000 разів і дозволяє бачити людину на відстані декількох сотень метрів.

Однако все это оборудование по степени отработки и своим параметрам далеко не подготовлено для установки в танках. Так, только одно охлаждающее устройство бесподсветного ночного прибора наблюдения весит 12 кг. Телекамера имеет размеры 127 х 254 х 750 мм и весит 16 кг.
Однак все це обладнання за ступенем відпрацювання і своїми параметрами далеко не підготовлено для установки в танках. Так, тільки один охолоджуючий пристрій безпідсвітного нічного приладу спостереження важить 12 кг. Телекамера має розміри 127 х 254 х 750 мм і важить 16 кг.

Основным средством связи в танках и впредь будут радиостанции, которые совершенствуются в направлении обеспечения большей дальности связи, увеличения числа волн и каналов связи, уменьшения габаритов и веса за счет использования печатных схем и полупроводниковых приборов и питания от малогабаритных сухих элементов, повышения надежности и упрощения эксплуатации.
Основним засобом зв'язку в танках і надалі будуть радіостанції, які удосконалюються в напрямку забезпечення більшої дальності зв'язку, збільшення числа хвиль і каналів зв'язку, зменшення габаритів і ваги за рахунок використання друкованих схем і напівпровідникових приладів і живлення від малогабаритних сухих елементів, підвищення надійності і спрощення експлуатації.

Для оснащения объектов бронетанковой техники разработано новое семейство радиостанций, именуемое AN/VRC-12, которое заменит существующие ныне радиостанции серии AN/GRC модели 3-8.
Для оснащення об'єктів бронетанкової техніки розроблено нове сімейство радіостанцій, іменоване AN/VRC-12, яке замінить існуючі нині радіостанції серії AN/GRC моделі 3-8.

Новое семейство радиостанций создается посредством различных комбинаций, в которых используются отработанные уже два приемопередатчика, приемник, установочное шасси и арматура.
Нове сімейство радіостанцій створюється за допомогою різних комбінацій, в яких використовуються відпрацьовані вже два приймача, приймач, установче шасі і арматура.

Серия получаемых таким образом радиостанций охватывает диапазон частот, в четыре раза превышающий диапазон частот каждого комплекта прежней серии.
Серія одержуваних таким чином радіостанцій охоплює діапазон частот, що в чотири рази перевищує діапазон частот кожного комплекту колишньої серії.

В новой серии обеспечена возможность больших дальностей связи путем увеличения мощности передатчика и повышения эффективности антенной системы в результате создания согласованной антенны, работающей автоматически.
У новій серії забезпечена можливість великих дальностей зв'язку шляхом збільшення потужності передавача і підвищення ефективності антеною системи в результаті створення узгодженої антени, що працює автоматично.

Если в старых радиостанциях двусторонняя внутренняя связь обеспечивалась усилителем звуковой частоты, то в новых она будет осуществляться отдельным устройством внутренней связи танка, а не собственно радиостанцией.
Якщо в старих радіостанціях двосторонній внутрішній зв'язок забезпечувався підсилювачем звукової частоти, то в нових він буде здійснюватися окремим пристроєм внутрішнього зв'язку танка, а не власне радіостанцією.

В радиостанциях нового семейства используются полупроводниковые приборы, они более надежны в работе и почти вдвое легче, чем стандартные радиостанции. Дальность действия новых радиостанций: в движении - 24 км; на стоянке - 32-40 км.
У радіостанціях нового сімейства використовуються напівпровідникові прилади, вони більш надійні в роботі і майже вдвічі легше, ніж стандартні радіостанції. Дальність дії нових радіостанцій: в русі - 24 км; на стоянці - 32-40 км.

Для форсирования танками водных преград разрабатывается специальное оборудование для преодоления глубоких бродов. Легкие танки выполняются плавающими.
Для форсування танками водних перешкод розробляється спеціальне обладнання для подолання глибоких бродів. Легкі танки виконуються плаваючими.

Проводятся работы по созданию аппаратуры дистанционного управления танками. В 1953 г. проводились испытания плавающих бронетранспортеров, управление которыми осуществлялось с вертолета.
Проводяться роботи зі створення апаратури дистанційного керування танками. У 1953 р. проводилися випробування плаваючих бронетранспортерів, управління якими здійснювалося з вертольота.

К 1970 г. намечено значительно повысить маневренность войск за счет полной механизации боевых и обслуживающих подразделений при одновременном увеличении скорости, проходимости и защищенности машин, которыми укомплектованы эти подразделения. При этом предусматривается разработка многоцелевых шасси и максимально возможная унификация агрегатов. Одновременно повышается грузоподъемность транспортной авиации, создаются специальные вертолеты типа «летающий кран» для обеспечения переправ танков через водные преграды.
До 1970 р. намічено значно підвищити маневреність військ за рахунок повної механізації бойових і обслуговуючих підрозділів при одночасному збільшенні швидкості, прохідності і захищеності машин, якими укомплектовані ці підрозділи. При цьому передбачається розробка багатоцільових шасі і максимально можлива уніфікація агрегатів. Одночасно підвищується вантажопідйомність транспортної авіації, створюються спеціальні вертольоти типу «літаючий кран» для забезпечення переправ танків через водні перешкоди.

Эксплуатационная надежность боевой техники США, по мнению руководящих американских военных деятелей, стала недостаточной. Ряд испытаний большого количества танков показал, что средний пробег их до появления неисправностей в основных узлах и агрегатах не превышает 1760-2400 км, а вероятность безаварийного пробега танков до 6400 км не превышает 3 %. Согласно статистике в танке M48A2 неисправности возникают в среднем через каждые 58 км пробега. Время, необходимое на обслуживание машин, увеличивается, достигая 2,2 чел.-час. на каждый час их эксплуатации.
Експлуатаційна надійність бойової техніки США, на думку керівних американських військових діячів, стала недостатньою. Ряд випробувань великої кількості танків показав, що середній пробіг їх до появи несправностей в основних вузлах і агрегатах не перевищує 1760-2400 км, а ймовірність безаварійного пробігу танків до 6400 км не перевищує 3 %. Згідно зі статистикою в танку M48A2 несправності виникають в середньому через кожні 58 км пробігу. Час, необхідний на обслуговування машин, збільшується, досягаючи 2,2 чол.-год. на кожну годину їх експлуатації.

В конце 1956 г. заместитель начальника штаба армии США по тылу выдвинул широкую программу усовершенствования и упрощения боевой техники, преследовавшую цель снизить требования к уровню технической подготовки личного состава путем повышения надежности техники и упрощения ее эксплуатации и обслуживания, а также сократить объем перевозок для снабжения передовых частей.
В кінці 1956 р. заступник начальника штабу армії США з тилу висунув широку програму удосконалення та спрощення бойової техніки, що переслідувала мету знизити вимоги до рівня технічної підготовки особового складу шляхом підвищення надійності техніки і спрощення її експлуатації та обслуговування, а також скоротити обсяг перевезень для постачання передових частин.

Ставилась задача довести пробег танков до капитального ремонта к 1963 г. до 6400 км, а к 1970 г. - до 8000 км.
Ставилося завдання довести пробіг танків до капітального ремонту до 1963 р. до 6400 км, а до 1970 р. - до 8000 км.

Для упрощения боевых машин, повышения их надежности и сокращения времени на обслуживание намечен комплекс мероприятий, которые будут проводить на различных стадиях отработки новых образцов.
Для спрощення бойових машин, підвищення їх надійності і скорочення часу на обслуговування намічений комплекс заходів, які будуть проводити на різних стадіях відпрацювання нових зразків.

Особое внимание уделяется отработке узлов и агрегатов до запуска в производство, а также унификации их.
Особлива увага приділяється відпрацюванню вузлів і агрегатів до запуску у виробництво, а також уніфікації їх.

С целью сокращения времени на обслуживание и ремонт проводятся работы по решению следующих проблем:
З метою скорочення часу на обслуговування і ремонт проводяться роботи з вирішення наступних проблем:

- герметизация агрегатов для предотвращения попадания в них пыли, влаги и грязи;
- герметизація агрегатів для запобігання попадання в них пилу, вологи і бруду;

- разработка узлов с заложенной в них смазкой или самосмазывающихся узлов, обеспечивающих продолжительную безаварийную работу;
- розробка вузлів із закладеним в них мастилом або самозмащувальних вузлів, що забезпечують тривалу безаварійну роботу;

- повышение антикоррозийных свойств топлив и масел;
- підвищення антикорозійних властивостей палив і масел;

- улучшение конструкций воздухозаборных систем, сапунов картеров двигателей, масляных и топливных фильтров;
- поліпшення конструкцій повітрозабірних систем, сапунів картерів двигунів, масляних і паливних фільтрів;

- обеспечение более удобного доступа к узлам и агрегатам танков;
- забезпечення більш зручного доступу до вузлів і агрегатів танків;

- сокращение времени, необходимого для обнаружения дефекта и его устранения;
- скорочення часу, необхідного для виявлення дефекту і його усунення;

- стандартизация способов обнаружения и устранения неисправностей, использование стандартного инструмента и контрольного оборудования;
- стандартизація способів виявлення та усунення несправностей, використання стандартного інструменту та контрольного обладнання;

- разработка специальной аппаратуры и стендов, позволяющих определять техническое состояние машин, их агрегатов и узлов без разборки, т. е. методом диагностики; такими приборами (тестерами) предполагалось, в частности, оснастить ремонтные органы.
- розробка спеціальної апаратури і стендів, що дозволяють визначати технічний стан машин, їх агрегатів і вузлів без розбирання, тобто методом діагностики; такими приладами (тестерами) передбачалося, зокрема, оснастити ремонтні органи.

В настоящее время уже разрабатываются новые силовые передачи, срок службы которых увеличивается вдвое. Они будут устанавливаться при капитальном ремонте танков. Одновременно усиливается контроль над модернизацией боевой техники, состоящей на вооружении.
В даний час вже розробляються нові силові передачі, термін служби яких збільшується вдвічі. Вони будуть встановлюватися при капітальному ремонті танків. Одночасно посилюється контроль над модернізацією бойової техніки, що перебуває на озброєнні.

Требования, предъявляемые к вооружению, бронированию, маневренности и эксплуатационной надежности танков и других образцов бронетанковой техники США, и проводимые опытно-конструкторские и научно-исследовательские работы по их реализации должны обеспечить резкое повышение боевых и технических характеристик машин в соответствии со взглядами военного руководства США на роль танковых войск в современной войне.
Вимоги, що пред'являються до озброєння, бронювання, маневреності та експлуатаційної надійності танків та інших зразків бронетанкової техніки США, і проведені дослідно-конструкторські та науково-дослідні роботи з їх реалізації повинні забезпечити різке підвищення бойових і технічних характеристик машин відповідно до поглядів військового керівництва США на роль танкових військ у сучасній війні.

М. Г. Нерсесян / Ю. В. Каменцева - Бронетанковая техника армий капиталистических государств. - М., Воениздат, 1964 г. 424 с. (переклад - Р. І. Цвєтков)